KOSGEB’te İş Yeri Açmak İsteyenlere 370 Bin TL’ye Kadar Destek

   21.04.2020
   KOSGEB’te İş Yeri Açmak İsteyenlere 370 Bin TL’ye Kadar Destek

   2020 yılında da devam eden KOSGEB tarafından desteklenen Girişimciliği Geliştirme Destek Programı kapsamında iş yeri açma hibesi 60 bin TL oldu…

   Girişimciliği Geliştirme Destek Programı kapsamında kendi iş yerini açmak isteyen 18 yaşını doldurmuş TC vatandaşlarına KOSGEB tarafından 2020 yılında da kredi verilecektir. Destek programı 2020 yılı için tamamen yenilenmiştir ve kredi almak isteyen vatandaşlara 60 bin ile 370 bin TL arasında destek ödemeleri yapılacaktır.

   İş yeri açmak isteyen gençler kredi için devlet desteğinden yararlanarak hibe ve faizsiz kredi olarak KOSGEB’ten yararlanabilirler.

   60 BİN’DEN 370 BİN’E KADAR DESTEK

   KOSGEB 2020 yılı itibari ile iş yeri açmak isteyenlere hibe miktarını 50 bin TL’den 60 bin TL’ye çıkardı. Bunun yanı sıra imalat sektöründe yer alacak girişimciler için ise bu rakam 370 bin TL civarı olarak değiştirildi. Önceden “Girişimcilik Destek Programı” olarak adlandırılan ve verilen bu bu hibeler şimdilerde “Girişimciliği Geliştirme Destek” programı olarak verilmeye başlandı. Girişimciği Destekleme Programı kapsamı altında 2 tane daha destek paket bulunmaktadır. Bu destek programları şunlardır:

   • Geleneksel Girişimcilik Destek Programı: 60 Bin TL hibe
   • İleri Girişimcilik Destek Programı: 370 Bin TL hibe

   GELENEKSEL GİRİŞİMCİLİK DESTEK PROGRAMI

   KOSGEB desteği ile yeni bir iş yeri açmak isteyenler için hibenin en fazla 60 bin TL olarak verileceği destek programına Geleneksel Girişimcilik Destek Programı denir. Program kapsamında destek almak isteyen girişimcilerde şu şartlar aranmaktadır:

   • Örgün veya Uzaktan eğitim imkanı ile Geleneksel Girişimcilik Eğitimi’nin sertifikasına sahip olmak
   • Kurulması planlan iş fikrinin KOSGEB tarafından desteklenen sektörler arasında yer alıyor olması.
   • Bu şartların sağlanıyor olması durumunda kişiler “Geleneksel Girişimcilik Destek” programından yararlanabilirler.

   KOSGEB desteklerinden faydalanmak isteyen tüm vatandaşların öncelikle ilk koşul olan Uygulamalı Girişimcilik Eğitimi programına katılmaları gerekir. Vatandaşlar bu programa örgün katılabilecekleri gibi uzaktan da katılarak sertifikalarını alabilirler. Sertifikaları almaya hak kazanan girişimciler iş fikirlerini KOSGEB’e sunabilirler. Program kapsamına göre iş kuracak kişilere kira ve çalışan giderlerine göre hibe desteği veriliyor.

   İLERİ GİRİŞİMCİLİK DESTEĞİ

   İleri Girişimcilik Destek programı da Girişimciliği Geliştirme Destek Programı altında yer alan bir program olup girişimcilerine 370 bin TL’ye kadar hibe imkanı tanımaktadır. Program için verilen süre ise 2 yıldır. Bu programdan faydalanmak isteyen kişileri şu şartları sağlıyor olmaları gerekir:

   • İlk öncelik Geleneksel Girişimcilik Eğitimi’ni aldıktan sonra ise İleri Girişimcilik Eğitimini almak gerekir.
   • İmalat kategorisinde yer alan bir iş fikrinizin olması gerekir.

   Bu iki şart sağlandığı takdirde işletmelerinin aktif olarak iki yıl süre içerisinde Geleneksel Girişimcilik Destek Programı desteğinden tamamı ile yaralanabilirler.

   Bu destekten yararlanmak için öncelikle iş fikirlerinin KOSGEB Desteklenen Sektörler ve NACE kodları içerisinde yer alıyor olup İMALAT sektörü olan iş fikirlerinin de arasında yer alması gerekir.

   KOSGEB’in sağladığı Girişimcilik Geliştirme Destek Programı çerçevesinde desteklerden yararlanmak isteyen vatandaşların detaylı bilgi almak için kurumun web sitesini ziyaret edebilirler ve oradan başvuru formuna ulaşabilirler.

   KOSGEB’TEN FAİZSİZ İŞ YERİ AÇMA KREDİSİ NASIL ALINIR?

   Program kapsamına ‘Girişimcilik Eğitimi’ alan kişiler kendi iş yerlerini kendi sermayelerine göre açtıktan sonra destek programlarına başvuru da bulunabilirler. Başvuru işlemleri internet ortamında online olarak yapılır. Aşağıdaki adımları izleyerek başvuru işlemleri gerçekleşebilir:

   • Öncelikle KOSGEB veri tabanına kayıtlı olmak gerekir.
   • E-devlet’e giriş yaptıktan sonra “Geleneksel Girişimcilik Destek Programı” girerek başvuru işlemini yapabilirsiniz.
   • Başvuru sırasında almış olduğunuz işletme giderleri ile birlikte formu alarak kendi kurumunuza müracaat etmeniz gerekir.
   • Sizin için verilen gün geldiğinde işletme için özel hazırlanan iş planı projesini sunumunu yapıp onaylatın.
   • İş planı projesi onaylandıktan sonra KOBİ beyannamesi ve bilgi dokümanı oluşturup çıktısını almak gerekir.
   YAZAR BİLGİSİ
   YORUMLAR

   Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.