2020’de Evlenenlere Düğün Kredisi Devletten!

   21.04.2020
   2020’de Evlenenlere Düğün Kredisi Devletten!

   Sosyal yaşamı desteklemek ve genç çiftleri evliliğe teşvik etmek amacı ile Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı tarafından devlet destekli evlilik kredisi verilmeye başlanmıştır.

   2020 yılında evlilik kredisi için müracaat etmek isteyen gençler için şartları taşıyanlar başvuru yapıp kredi alabilecekler. Maddi sorunlar nedeni ile evlenemeyen kişilere destek amacı ile oluşturulan evlilik kredisi için gerekli şartlar nelerdir?

   Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı tarafında ihtiyaç duyan gençlere evliliğe teşvik amacı ile faizsiz düğün kredisi almak için en önemli kriter yaştır. Evlenmek isteyen ancak maddi yetersizlik nedeni ile evlenemeyen gençlerin bunu yerine getirebilmesi için ilk olarak 18 ile 24 yaş arasında olması ve gerek ve ilk kez evleniyor olmaları lazım. Tüm bunlarının yanı sıra başvuran kişilerin Türk Ceza Kanununda yer alan ağır suçlardan herhangi birini işlememiş olmaları gerek.

   Devlet destekli evlilik kredisinden yararlanmak isteyen kişilerin öncelikle gerçekten maddi imkansızlıklar nedeni ile evlenemiyor olması gerekir. Yani bu şartları sağlayan, bu şartlara uyan tüm gençler devlet tarafından verilecek faizsiz kredi fırsatından yararlanabilirler. Aynı zamanda bir koşulda Türk vatandaşı olmaktır.

   Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı tarafından uygun kriterleri sağlayan tüm vatandaşlara erkek kadın farkı gözetmeksiniz evlenmek isteyen gençlere 1 yıl geri ödeme olmayacak şekilde faizsiz 10 bin  TL evlilik kredisi verme fırsatı vermişlerdir. Faizsiz alınacak evlilik kredisi ilk yıl ödeme yapılmadan sonraki yıllarda ise 4 yıla kadar ödeme vadesi ile kamu bankaları aracılığı ile verilecektir. Bu süreç içerisinde çocukları olan ailelere ilk çocuklarında ödeyecekleri kredinin süresi 1 yıl daha ertelenecektir.

   Devlet destekli evlilik kredisinden üniversite mezunu gençler faydalanmak istediklerinde ise bu yaş 24’den 26’ya çıkarılmıştır. Evlenmek isteyen gençlerden bir tanesi eğer devlet yurdu veya yetimhanelerde kalmışsa eğer kredinin geri ödemesi 2 yıl daha ertelenebilecektir. Yine de geri ödemesi 4 yılda yapılması beklenmektedir.

   Evlilik kredisi almak isteyen gençler taleplerini kamu bankalarına ulaştırdıktan sonra şartlar sağlandığı takdirde çıkan ödemeyi alacaklardır.

   Devlet destekli Evlilik kredisinin alt limiti 10 bin TL olup 2020 yılının yaşam standartları ve ekonomik dalgalanmasına bağlı olarak da miktarda artık olabilmektedir. Başvuru yapan gençler alacakları miktar hakkında detaylı bilgiyi başvuru sırasında bankalardan alabilirler.

   Aynı zamanda yeni evlenecek çiftler devlet tarafından verilen çeyiz yarımı ve devlet destekli evlilik kredisine başvuru da bulunarak düğün öncesi masraflarını karşılayabilirler.

   ÇEYİZ HESABI VE DEVLET DESTEKLİ EVLİLİK KREDİSİ ARASINDAKİ FARK NEDİR?

   Çeyiz hesabı evlenmek amacı ile çiftlerin evlilik öncesinde birikim yapmak amacı ile anlaşmalı bankalar aracılığı ile açtıkları hesapta birikim yaparlar. Yaptıkları birikimin büyüklüğü ve birikimin süresine bağlı olarak devlet tarafından en az yüzde on oranında devlet desteği eklenir. Devlet destekli kredi ise maddi imkansızlıklar nedeni ile evlenemeyen gençlerin devlet tarafından 1 yıl ertelemeli faizsiz olarak verilen kredidir. Çeyiz hesabı ve devlet tarafından verilen çeyiz yardımı 2015 yılında devlet tarafından başlatılmış olup hala devam etmektedir.

   YAZAR BİLGİSİ
   YORUMLAR

   Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.