Saçınız 10 Bin TL Eder Mi?

   20.04.2020
   Saçınız 10 Bin TL Eder Mi?

   Kısa saç kullanmayı sevenlere müjde, eğer saçlarınız uzun ve doğalsa saç satmak sizin için iyi bir gelir kapısı olabilir. Saçlarınızı satarak iyi paralar kazanabilirsiniz. Peki saçlarınızı ne kadara satarsınız?

   Saçlarını satmak isteyen kişilerin öncelikle belli şartlara sahip olmalı gerekir. Uzatılmış olan her saç güzellik merkezleri ve kuaförler tarafından hemen satıl alınmaz. Belli kriterlere sahip olması lazım satın alınacak saçların. Bu işi ticarete dökmüş kuaför ve perukçularda bulunmaktadır.

   Satılacak Saçta Olması Gereken Özellikler

   • Saçlarının boyunun belli bir uzunlukla olması gerekir ve boya veya kimyasallar sürülmemiş olması lazım. İşlem görmüş saç tercih edilmemektedir.
   • Sigara kullanmakta saçı olumsuz etkilemektedir. Sağlıklı saçlar için bu tür maddelerden uzak durmak gerekir.
   • Saçlarını alırken aranan uzunluk 45 cm ile 65 cm arasında olmalıdır. Tabi bu sürede saç uzarken yıpranmamış olması lazım, yani kırılmamışta olması gerekir.
   • Herkeste olmayan doğal renklerde ayrıca bir tercih nedenidir. Bu yüzden eğer farklı bir saç renginiz varsa saçınızın ücreti de o kadar yüksek olabilir. Açık renkli saçlar satılırken daha fazla para eden saçlardır.
   • Saçlarınızın ucundan kırık olmaması bir başka satın alma nedenidir.

   Saç Ne Kadara Satılabilir?

   Saçınızı satarken değişecek fiyat yukarıda bulunan fiyatlara göre değişkenlik göstermektedir. Eğer saçınız aranılan kriterlere uygunsa 300 ile 1000 TL arası bir fiyatla karşılaşabilirsiniz. Aynı zamanda kimi kuaförler kg başına 1000 TL ile 1.500 TL gibi bir fiyatta verebilmektedir. Eğer saçlarınız açık renge sahipse bu miktar daha da artabilir. Fakat siyah saç çok fazla olduğundan kazanç yüksek olmayacaktır.

   Saç Sağlığı İçin Neler Yapmak Gerekir?

   Bazı saçlar yapısı gereği güçsüzken bazıları da yanlış yapılan uygulamalar sonucunda zarar görerek güçsüzleşmişlerdir. Ancak ufak tefek bakımlarla saçlarınızı aradığınız bakıma kavuşturabilirsiniz. Günlük hayatın içinde karşılaştığınız stres, ruhsal problemler, sigara alkol gibi etkenler siz farkında olmasanız bile saçlarınızı olumsuz etkilemektedir. Saç kökleriniz bunlardan etkilenir ve zarar görüp dökülmeler başlar. Özellikle saç kremi gibi türlü türlü kimyasalları kullanmadan önce yaşanılan sorunları gözden geçirmekte fayda var. Saçlarınızı çok sıcak veya çok soğuğa maruz bıraktığınız zaman da saçlarınız olumsuz etkilenecektir. Bu nedenler aşırı ısı ya da soğuk saçlarınıza zarar verecektir.

   Saç düzleştiriciler, maşalar ve uzun süre kullanılan fön makineleri de saçlarınızda kırılmaların olmasına uçlarının kötü görünmesine neden olmaktadır.

   Yine saçlarınızı tararken de dikkatli olmak gerekir. Çok dişli taraklardan uzak durmak gerekir. Saçlarınızı tararken yavaş ve sakin bir şekilde taramaya özen göstermek gerekir hatta saçlarınızı taramadan önce saç kremi kullanırsanız da rahat bir şekilde açılmasına yardımcı olacaktır.

   Uzmanlar saçların ıslakken taranmasını önermiyorlar. Saçların kuru iken tararken de elektriklenmesinin önüne geçmek için tahta tarak kullanmaya özen göstermek gerekir. Tahta taraklar saçlarınızın elektriklenip kabarmasının önüne geçecektir.

   Saçlarınızla çok oynayan biri iseniz eğer yine farkında olmadan saçlarına zarar veriyorsunuz demektir. Saçlarınızın çok yağlanmasından şikayet ediyorsanız saçınızla oynamaya son vermelisiniz. Bu durum zamanla uzun süreli saç dökülmesine neden olacaktır. Saç uçlarını belli düzenle kestirmek köklerin güçlenmesine ve saç uçlarında bulunan kırıkların temizlenmesine neden olurken aynı zamanda sağlık uzamasını da sağlayacaktır.

    

   YAZAR BİLGİSİ
   YORUMLAR

   Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.