Basit Usul Esnaf Hangi Vergileri Öder?

   20.04.2020
   Basit Usul Esnaf Hangi Vergileri Öder?

   Bir hesap döneminde gerçekleşen gelir ve giderlerin yanı sıra hasılat ile satılan malların alış bedelleri arasında bulunan gözle görülür fark elde edildiğinde buna basit usulde ticari kazanç denir.

   Resmi gazetede 27 Temmuz 1998 yılında yayınlanan ve 4369 sayılı kanunda da yer aldığı gelir vergisi kanununda bulunan götürü usulü vergilendirme kaldırılmış ve yerine ise basit usulde vergilendirme getirilmiştir. Yapılan bu değişikliğin en büyük nedenlerine bakılacak olursa kayıt dışı yapılacak işlemlerin artarak ekonomiyi beslemiş olması görülüyor. Kayıt dışı ekonominin önüne geçerek belge düzeni yapmak ve aynı zamanda vergilendirme ile gerçek kazancın tespit edilmesi ve düzenli olarak vergilerin yatırılması hedefleniyor.

   Ticari Kazancın Tespiti

   Basit usulde kazanç elde eden işletmelerin satmış oldukları mallar ile elde etmiş oldukları hasılat ve giderler arasında bulunan farkın faaliyete geçirilmesi ve bu işlemlerin belgeler üzerinde yazılı olarak bulunması ve tutarların hesaplanması gerekir. Tespit edilmiş olan bu kazançların emtia değerleri şu şekilde kayıt edilmesi gerekir.

   • Bir hesap döneminde sona gelindiğinde tespit edilmiş olan emtia mevcutlarının değeri hasılata,
   • Yine hesap döneminin başında ise tespit edilmiş emtia mevcutlarının değerleri de bu kez gidere eklenmiş olacaktır.

   Tüm bunların yanı sıra kullanılmış olan sabit giderler kıymet olarak yazılmayacak olup üzerlerinden de amortisman bedeli de kesilmeyecek.

   KDV İstisnası

   KDV’nin (Katma Değer Vergisi) 17. Maddesi ve 4. Fıkrasına ait a bendinde yer alan kanunun hükmünün değişmesi ile birlikte basit usul vergi mükellefi olan işletmeciler mal ve hizmet teslimleri sırasında ödedikleri katma değer vergileri kaldırılmıştır ve yapmış oldukları mal ve hizmet teslim ederken karşılaşılan katma değer vergilerinden de istisna tutulmuşlardır. Yeni yapılan bu düzenleme sayesinden basit usulde vergilendirilmeye tabi olan işletmeciler hizmet alımlar ve mal teslimlerinde katma değer vergisi hesaba katılmayacaktır. Tüm bu yapılan yeni düzenlemelerle birlikte Maliye Bakanlığı vergi daireler ve küçük mükelleflerin omuzlarında bulunan yükü hafifletmeyi amaç edinmişlerdir.

   Basit Usulden Faydalanan Mükellefler Hangi Vergileri Öderler?

   Deftere tabi olan mükellefler hesap türü ve vergi oranlarına göre beyanname düzenlemek zorundadırlar. Düzenlenmiş olan bu beyannameler belirlenmiş tarihe göre vergi dairelerine götürülür ve esnafların ödemekle yükümlü oldukları vergiler ödenir.

   Esnafların ödemekte yükümlü oldukları vergiler şunlardır:

   • Katma Değer Vergisi
   • Gelir vergisi
   • Damga vergisi
   • Emlak vergisi
   • Geçici vergi
   • Motorlu taşıtlar vergisi
   • Özel tüketim vergisi
   • Çevre temizlik vergisi
   • Özel iletişim vergisi

   Basit usule tabi olan mükellefler elde etmiş oldukları ticari kazançlara yönelik yıllık gelir vergi beyanlarını Mart ayının 25. Gününün sonuna kadar ve iki taksit olarak ödeyebilmektedirler. Taksitlerden ilki mart ayının sonuna kadar ödenmesi gerekirken ikinci taksit temmuz ayının sonuna kadar ödemek gerekmektedir. Basit usule tabi olarak gelir elde eden mükellefler ise beyannamelerini Şubat ayı içerisinde 25’ine kadar yapmaları gerekmektedir. İki taksit halinde ödenebilecek olan ilk taksit Şubatta ikinci taksit ise Haziran ayında ödemek gerekmektedir. Detaylı bilgi almak isteyen mükellefler muhasebe sorumlularından bilgi alabilecekleri gibi Maliye Bakanlığı üzerinden de bilgi alabilirler.

   ETİKETLER: ,
   YAZAR BİLGİSİ
   YORUMLAR

   Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.