Faiz indirimi sonrası yatırımcılardan önemli açıklama

   19.11.2021
   Faiz indirimi sonrası yatırımcılardan önemli açıklama

   Merkez Bankası tarafından dün yapılan açıklama ile faiz indiriminde üçüncü adım atıldı ve faiz yüzde 15 oranında geri çekildi. Faizde meydana gelen düşüş önümüzdeki dönemlerde de devam edecek gibi görünüyor. Yatırımcılarda faizlerde meydana gelen indirimle birlikte tercihlerini değiştirmeye başladı.

   Merkez Bankası tarafından yapılan açıklama da üçüncü kez faiz indirimi yapıldığını ifade etti. Eylülde 100 baz puan, ekimde 200 baz puan faiz indirimi sonrası 100 baz puanlık daha indirim yaparak faizi yüzde 15’e çektiğini duyurdu.

   Ekim toplantısını oldukça stresli ve gergin bir ortamda gerçekleşen Merkez Bankası, dolar kurunda meydana gelen yükselişi ivmelendirdi ve 10.86 TL’ye yükseldi.

   Merkez Bankası, arz yönlü ve para politikası etki alanı dışındaki faktörlerin fiyat artışları üzerinde oluşturduğu geçici etkilerin 2022 yılının ilk yarısı boyunca da etkisini sürdürmesini beklemekte. Kurul, bu etkilerin ima ettiği sınırlı alanın kullanımını aralık ayında tamamlamayı değerlendirecek. Merkez Bankasının yaptığı açıklamalara bakıldığında aralık ayında da bir faiz indirimi gerçekleştirme marjı var.

   KARARIN NEDENİ

   Kurul kararın gerekçesinde, para politikasının etkileyebildiği talep unsurları, çekirdek enflasyon gelişmeleri ve arz şoklarının yarattığı etkilerin ayrıştırılmasına yönelik analizleri değerlendirerek politika faizinin 100 baz puan indirilerek yüzde 15 olarak belirlenmesine karar verdiğini açıkladı. Açıklamada yer alan detaylar ise şunlardır:

   • Para politikası duruşunda yapılan güncellemenin ticari krediler üzerinde olumlu etkileri görülmeye başlamıştır.
   • Bireysel kredilerle ilgili gelişmeler yakından takip edilmekte.
   • Dayanıklı tüketim malları talebi yavaşlarken, dayanıksız tüketim mallarında toparlanma devam etmekte.
   • Küresel iktisadi faaliyette yılın ilk yarısında yaşanan toparlanma ve aşılama oranlarındaki artışa rağmen salgında yeni varyantlar küresel iktisadi faaliyet üzerindeki aşağı yönlü riskleri canlı tutmakta.
   • Başlıca tarımsal emtia ihracatçısı ülkelerde yaşanan iklim koşullarının küresel gıda fiyatları üzerinde olumsuz yansımaları görülmekte.

   2021 yılından bu tarihe kadar Dolar/TL kurunda sene başından bu zamana kadar yüzde 46’lık bir artış oldu. Seneye  7.43 ile başlayan dolar/TL kuru 10.86’ya yükseldi. Faiz indirim süreci ile birlikte dövize olan ilgi de arttı.  Bu nedenle kurda olan yükseliş hızla devam etti.

   YAZAR BİLGİSİ
   YORUMLAR

   Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.