Son tarih 30 Kasım, borçlar siliniyor…

   18.11.2021
   Son tarih 30 Kasım, borçlar siliniyor…

   Borcu olan vatandaşların borçlarını devlet siliyor, tarih belli oldu. 30 Kasım’a kadar başvuru yapanlar faydalanabilecek. Peki hangi borçları devlet siliyor?

   Genel Sağlık Sigortası (GSS) ve prim borcu olan kişilere yeni imkanlar sunuluyor bu süreçte yapılandırma hakkı da devam ediyor. Prim borcu olduğu halde öncesinde gelir testi yaptırmayanlar için tanınan sürede de son tarihin 30 Kasım olduğu duyuruldu. Dar gelirli olanlar, eğitimini tamamlayamamış olan çalışanlar ve işsiz kalan kişiler tek kuruş ödeme yapmadan veya ödeme kolaylığı imkanından yararlanarak sağlıkta olan prim borçlarından kurtulabiliyorlar.

   Genel Sağlık Sigortası için zorunlu olan gelir testi süresi 30 Kasım tarihinde sona eriyor. Ödemede zorluk yaşayan kişinin de primini devlet ödeyecek ve borcu silinecek. Yaş haddini doldurmayan gençler de bu primden muaf tutulmuş olacak.

   KİMLER GENEL SAĞLIK SİGORTASINDAN YARARLANIYOR

   Kendi hesabına çalışanlar, sigortalı çalışanlar, 65 yaş, memur, şeref aylığı alanlar, stajyer avukatlar, kısa çalışma ödeneği ve işsizlik alanlar tüm vatandaşlar sağlık sigortası kapsamında yararlanabiliyorlar. Prim borcu olanlara yeni bir fırsat verildi ve başvuru da herhangi bir şart aranmıyor. Borçlar SGK tarafından otomatik olarak yapılandırılıyor. 31 Aralık tarihine kadar borcun anaparası ödendiği takdirde cezalarla birlikte faizlerde silinmiş olacak.

   Başvuru yapmak isteyen vatandaşlar başvurularını Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakıfları’na yapabilecekler. Yapılacak bir testle birlikte prim ödenip ödenmeyeceği belli olacak.

   Genel Sağlık Sigortasında bakmakla yükümlü olduğu kişiler durumunda olmayanların primleri ise işsizlik fonu tarafından karşılanıyor.

   GSS borcunu yapılandıran vatandaşlar sene sonuna kadar devlete ait hastanelerden devlet üniversitelerine ait hastanelerden sağlık hizmeti alabilecekler.

   Ancak belli yaş ve süre sınırı olan gençler devlete ait tüm sağlık hizmetlerinden ücretsiz olarak faydalanabiliyorlar. Hane içerisinde olan kişi başına düşen gelirin bin 192 TL altında olması durumunda prim ödeme yükümlülüğü ortadan kalmış oluyor.

   Öğrenimini tamamlayan gençler ise yaş haddini aşmamak koşulu ile iki yıl Genel Sağlık Sigortası priminde muaf tutulabilecekler. Bu sürede üst yaş limiti ise ilköğretimde 18, ortaöğretimde 20, yükseköğretimde de 25 yaşını aşamıyor.

   PRİM BORCUNU ÖDEME İÇİN BAŞVURU NEREYE YAPILIR

   Prim borcu olan ve yapılandırma kanunu kapsamına göre ödemek isteyen kişilerinde başvuru da bulunmalarına gerek yok. Doğrudan SGK ile anlaşmalı bankalara giderek borçlarını ödeyebilecekler.

   Gelir testi sırasında kişilerin ödeme gücünün olup olmadığı test edilmiş oluyor. Gelir testinde ikamet olarak ise kullanılan konut hesaba alınmıyor. İkamet edilen konut dışında bir konut veya konutlar varsa rayiç bedelinin 240’ta biri ve kira geliri hesaplanıyor.

   YAZAR BİLGİSİ
   YORUMLAR

   Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.