İş Bankası kredi faiz oranları

   12.11.2021
   İş Bankası kredi faiz oranları

   İş Bankası kredi çok noktasında çok önemli bir adım attığını duyurdu. Yaptığı açıklamada Türkiye İş Bankası, sürdürülebilirlik bağlantılı ikinci işlemi olan 434 milyon Euro ve 328 milyon Dolar tutarında 367 gün vadeli sendikasyon kredisi anlaşmasını imzaladığını ilan etti.

   Türkiye İş Bankası toplam olarak 820 milyon ABD doları miktarındaki kredi anlaşması ile birlikte 2020 Kasım ayında bitirdiği işlemi yüzde 110 oranında yenilemiş oldu.

   9 Kasım 2021 tarihinde imzalanan kredi anlaşmasında Bank of America, Standard Chartered Bank ve Commercial Bank of Qatar koordinatör; Bank of America, Standard Chartered Bank ve Sumitomo Mitsui Banking Corporation sürdürülebilirlik koordinatörü; Emirates NBD Bank PJSC ise ajan banka olarak görev aldı.

   Dış ticaretin finansmanında kullanılacak sendikasyon kredisinin en yüksek tutarla katılan bankalara ait bölümünün toplam maliyeti Euro diliminde Euribor + yüzde 1,75, ABD doları diliminde ise Libor + yüzde 2,15 oldu.

   Avrupa, Amerika, Asya ve Ortadoğu’daki 17 ülkeden 37 bankanın katılı ile bir önceki sene sağlanan krediye göre alınan yüksek talep nedeni ile katılımcı banka sayısını ve toplam katılım miktarını artıran Türkiye İş Bankası tarafından yapılan açıklamada “Uluslararası piyasalarda hem bankaya hem de Türkiye bankacılık sektörüne duyulan güveni bir kez daha teyit etmiş oldu” yer aldı.

   İş Bankası tarafından gerçekleştirilen ikinci sürdürülebilirlik bağlantılı sendikasyon kredisi kapsamında sürdürülebilirlik performans kriterleri belirlendi. Bankanın karbon emisyon miktarını azaltması ve engelli dostu bankamatiklerin toplam bankamatik sayısına oranının artırılması gibi performans kriterlerine ulaşılması durumunda, sendikasyon kredisinin maliyetlerinde iyileşme gerçekleşecek.

   Türkiye İş Bankası Genel Müdür Yardımcısı Gamze Yalçın tarafından konu ile ilgili yapılan açıklamada  “Toplam 832 milyon ABD doları tutarı ile sonuçlandırdığımız yeni sendikasyon kredimiz, yılın ilk yarısında gerçekleştirdiğimiz işlemi takiben ikinci sürdürülebilirlik bağlantılı sendikasyon kredisi olma özelliğini taşıyor. ‘İş Bankası Bankacılığı’ olarak tanımladığımız, paylaşılabilir ve sürdürülebilir değer yaratmaya odaklanan iş modelimizin temelinde yer alan sürdürülebilirliği, kurumsal stratejimizin odak noktalarından biri olarak konumlandırıyoruz. Hem çevresel hem sosyal alandaki etkilerimizi gözeterek belirlediğimiz performans kriterlerini içeren bu işlemle de sorumlu bankacılık anlayışımızın yeni bir örneğini sunuyoruz. Türkiye’nin aktif büyüklük bakımından en büyük özel bankası olan İş Bankası reel sektörde faaliyet gösteren firmaların dış ticaret işlemlerinin finansmanına destek vererek ülke ekonomisinin gelişimine katkı sağlamaya devam edecektir” sözlerine yer verdi.

   YAZAR BİLGİSİ
   YORUMLAR

   Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.