Arabası olanlar dikkat!

   11.11.2021
   Arabası olanlar dikkat!

   Sıfır emisyonlu araçlara geçiş için 33 ülke, 40 şehir, 11 araç üretici şirket mutabakata vardı. Bu ülkelerin içinde başta İngiltere, Hindistan ve Türkiye’de bulunuyor. Peki sıfır emisyonlu araç ne demek? İşte detaylar…

   Birleşmiş Milletler İklim Değişikliği Çerçeve Sözleşmesi 26. Taraflar Konferansı’nın (COP26) ulaşım sistemleri odaklı gününde, “Sıfır Emisyonlu Araçlar için Glasgow Mutabakatı” açıklandı.

   Mutabakata göre araç piyasasında 2035 yılına kadar dizel ve benzin motorlu araçların sıfır emisyonlu araçlarla değiştirilmesi öngörülüyor.

   Ülkemizle birlikte İngiltere, Kanada, Hindistan, Finlandiya, Danimarka, Norveç ve İsrail gibi 33 ülke ve 40 şehir bulunuyor. Land Rover, Ford Motor, General Motors, Jaguar, Volvo Cars, Mercedes-Benz gibi önemli markalarla birlikte toplam 11 araç üreticisi şirket , 27 filo sahibi kuruluş olmaz üzere mutabakatta 100’ün üzerinde imzacı bulunuyor.

   Buna bağlı olarak hükümetler ve lider piyasalarda en son 2035 yılına kadar tüm dünya da ise 2040 yılına tüm yeni otomobil ve kamyonet satışlarının sıfır emisyona sahip olması için çalışmaların başladığı ifade edildi. Filo sahipleri en geç 2030’a kadar otomobil ve kamyonet filolarının tamamının sıfır emisyonlu olmasını sağlayacak. Araç üreticileri ise 2035 veya daha önce lider piyasalarda yüzde 100 sıfır emisyonlu yeni otomobil ve kamyonet satışına ulaşacak.

   Mutabakatta yer alan ve imza atan üreticiler, ülkeler, küresel araç satışlarının üçte birini oluşturuyor.

   Ulaşım sektörü küresel sera gazı emisyonlarında 5’inci sırada yer alıyor. Sektördeki emisyonların yüzde 89’unu ise karayolu taşımacılığı oluşturuyor. Bu kapsamda, karayolu taşımacılığının sıfır emisyonlu araçlarla yapılması, küresel ısınmayı 1,5 derecenin altında tutabilmek için kritik öneme sahip.

   Sürecin ne zaman hayata geçeceği henüz belli değil. Ancak en kısa sürede hayata geçip sıfır emisyonlu araçların yavaş yavaş trafiğe çıkacağı düşünülüyor. Önümüzdeki süreç otomobil sektörüne önemli ölçüde boyut kazandıracak gibi görünüyor.

   YAZAR BİLGİSİ
   YORUMLAR

   Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.