Asgari ücrette son durum

   10.11.2021
   Asgari ücrette son durum

   Milyonlarca çalışanı yakından ilgilendiren Asgari ücret zam oranı heyecanla bekleniyor. Asgari ücrete yapılacak zam sadece asgari ücretle çalışan işçileri değil aynı zamanda diğer çalışanları da ilgilendiriyor. Asgari ücrete yapılacak zam oranında zam alacak çalışanlar aynı zamanda agi miktarının da etkilenecek olmasından yeni zam oranını merakla bekliyorlar. Hükümet yetkililerinden asgari ücret ile ilgili açıklama geldi. Peki 2022 yılı asgari ücret miktarı ne kadar?

   Katıldığı canlı yayın programında açıklamalarda bulunan Numan Kurtulmuş, yıl sonundan itibaren asgari ücretin gündemlerine geleceğini gerekli çalışmaların başlayacağını açıkladı. Ancak yapılacak olan zam miktarının beklentileri karşılayacağını ve milletin bu konu da tamam bu hakkaniyete uygun açıklamasında bulunacağını ifade etti. Sadece asgari ücrete ilişkin değil aynı zamanda ekonomi ile ilgili de önemli açıklamalarda bulunan Kurtulmuş, ülkemizde yaşanan ekonomik krize yönelik gelen soru üzerine Koronavirüs (Covid-19) salgını ile birlikte küresel anlamda bir ekonomik krizin yaşandığını ifade etti.

   Açıklamasına, “Dünyada emtia fiyatları olağanüstü yükseliyor. Bakırdan kroma, altından demir ve çeliğe kadar iki ve üç kat artan emtia fiyatlarıyla karşı karşıyayız. Aynı şekilde enerji fiyatları iki üç kat arttı. Bir taraftan da üretimdeki tedarik zincirleri küresel ölçekte kırılıyor. Hem malın yokluğu hem malın fiyatının yüksekliği dünya ekonomilerini çekilemez bir ağır yükün altına koyuyor.” Şeklinde devam etti.

   Salgının ülkemizde görülmesi ile birlikte üretime ara vermeden devam ettirdiklerini ifade eden Kurtulmuş, ihtiyaç sahibi gruplara, vatandaşlara ve esnafa da 780 milyar TL destek ödemesi yapıldığını belirtti.

   Enflasyonda meydana gelen artışın ve hayat pahalılığının vatandaşı rahatsız ettiğinin farkında olduklarını belirten Numan Kurtulmuş, bu konu da vatandaşın alım gücünü artıracak ek tedbirlerin gündeme getirme noktasında ellerinden geleni yapacaklarını ifade etti.

   AK Parti Genel Başkanvekili Numan Kurtulmuş yaptığı açıklamada yıl sonuna gelinmesi ile birlikte ülkemizde Asgari Ücrete yapılacak zam oranı gündeme gelecektir. Bu konu da gerekli çalışmaların yapılacağını ve emekçilerin beklentilerinin karşılanacağının vatandaşında bu durumda memnun olacağını ifade etti. Konu ile ilgili çalışmaların sona gelindiğinde mutlaka medyada yer alacağı belirtildi.

   Asgari ücret zammı ile ilgili bir komisyonun kurulup sendika temsilcileri ile birlikte görüşmeler sona erince zam miktarı ortaya çıkacaktır.

   YAZAR BİLGİSİ
   YORUMLAR

   Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.