Kredi faiz oranları düştü mü?

   Kredi faiz oranları düştü mü?

   Kredi faiz oranları ile ilgili gelişmeler hızla takip ediliyor. Merkez bankası tarafından 2 aydır politika faizinde uyguladığı indirimle birlikte kamu bankalarının bu konu da yaptıkları faiz hamlesinin ilk etkileri kredi faizlerine de yansımaya başladı. Peki kredi faiz oranları düştü mü? Güncel kredi faiz oranları ne oldu? İşte bankaların kredi faiz indirimi ile ilgili yaptığı güncel uygulamalar…

   Ticari kredi faiz oranlarında düşme meydana geldi ancak konut kredisi faiz oranları aynı kaldı. İhtiyaç kredilerinde ise kredi faiz oranların hafif olarak yükseldiği göze çarpıyor. Taşıt kredilerinde ise durum bir haftalık süreçte hafif bir düşüş olduğu yönünde.

   Merkez Bankası faizde ilk olarak Eylül ayında yaptığı hamle ile Para Politikası Kurulu (PPK) tarafından politika faizini yüzde 19’dan yüzde 18’ düşürdü.

   PPK metninde, parasal duruşun ticari kredilerde öngörülenin ötesinde daraltıcı etki yapmaya başladığına dikkat çekilmişti. Ekim ayında da politika faizinde indirime devam eden Merkez Bankası bu sefer politika faizini yüzde 16’ya indirdi. 25 Ekim’de de kamu bankaları konut ve ticari Kredi faizlerinde indirim yapıldığını açıkladı.

   İçindekiler

   TİCARİ KREDİ FAİZİ DÜŞTÜ

   Merkez Bankası bankalar tarafından açılan kredilere uygulanan ağırlıklı ortalama faizini düzenli aralıklarla açıklıyor. Buna bağlı olarak ticari kredi faizleri ortalama 3 Eylül tarihinde yüzde 21.62’ydi.

   Eylül ayında meydana gelen politika faizinde meydana gelen indirimin sonrasında 1 Ekim tarihinde ortalama faiz yüzde 20.95 oldu. 22 Ekim tarihinde ise bu durum yüzde 20.25 olan ağırlı ortalama 29 Ekim tarihli haftada da yüzde 19.38’e geriledi.

   KONUT KREDİ FAİZLERİ AYNI KALDI

   Konutta kredi faiz oranları 3 Eylül tarihinde yüzde 17.88’di, 22 ekim tarihinde yüzde 17.95 oldu ve 29 ekim haftasında ise yüzde 17.53 oldu.

   İHTİYAÇ KREDİSİ FAİZ ORANLARI

   İhtiyaç kredisi için bazı tedbirler devreye alındı. Bankacılık Düzenleme ve Denetlemem Kurumu (BDDK) 1 Temmuz tarihinde ihtiyaç kredisi risk ağırlıklarını artırmıştı. 16 Eylül tarihinde de 50 bin TL üzerinde tüketici kredileri için de genel vade de sınır 36 aydan 24 aya indirilmiş oldu.

   İhtiyaç kredilerinin ağırlıklı ortalama faizi 3 Eylül’de yüzde 23.24’tü 1 Ekim tarihinde yüzde 23.34’e yükseldi. 22 Ekim tarihinde yüzde 23.35 olan ihtiyaç kredilerinin ağırlıklı ortalama faizi 29 Ekim haftasında yüzde 23.28 oldu.

   TAŞITTA KREDİ FAİZİ

   Taşıt kredilerinde 3 Eylül tarihli haftada ağırlıklı ortalama faiz yüzde 21.37 iken. 1 Ekim haftasında ortalama faiz yüzde 20.37 oldu. 22 Ekim haftasında ise ortalama faiz yüzde 20.66 oldu. 29 Ekim haftasında durum bankaların uyguladığı ağırlı ortalama yüzde 20.33 civarında gerçekleşti.

   Kredi faiz oranları ile ilgili yeni bir gelişmenin olup olmayacağı merak konusu. Süreç nasıl işleyecek yatırımcılar tarafından merakla takip ediliyor.

   YAZAR BİLGİSİ
   YORUMLAR

   Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.