Memurların zam oranı belli oldu mu?

   04.11.2021
   Memurların zam oranı belli oldu mu?

   TÜİK tarafından açıklanan enflasyon rakamlarının sonrasında memurların enflasyon farkı da netleşmeye başladı. Memur ve memur emeklilerinin toplu sözleşmede aldıkları zam oranı 6 aylık enflasyon oranın altında olması durumunda enflasyon farkı ödemesi yapılıyor. Peki memur ve memur emeklileri için enflasyon farkı ödemesi ne kadar olacak? İşte detaylar…

   Her ay yeni bir zam ile karşılaşan memurlar, enflasyon farkı ile birazda olsa rahatlamak istiyorlar. Yılbaşından itibaren işçi emeklileri için yüzde 10.5 memur ve memur emeklileri içinde enflasyon farkı ile birlikte yüzde 12.5 oranında zam yapılması bekleniyor.

   NE KADAR ZAM OLACAK

   Çiftçi, işçi ve esnaf emeklilerinin alacakları her 6 aylık zam geçmiş 6 ayın TÜFE oranı kadar artırılıyor. Memur ve memur emeklileri için ise toplu sözleşmede aldıkları zam oranı 6 aylık enflasyon altında olması durumunda ortaya çıkan fark oranında enflasyon fark ödemesi yapılır. TÜİK tarafından temmuzdan ekim ayı sonuna kadar geçen 4 aylık süreçte tüketici fiyatları endeksi kümülatif olarak yüzde 6.73 oranında arttığı açıklandı. Maaş zamlarının tam olarak belli olması için Kasım ve Aralık aylarının da aylık TÜFE oranlarının belli olması gerekiyor.

   2020 yılında TÜFE Kasım ayında yüzde 2.30, aralık ayında ise yüzde 1.25 oranında artmıştı. Bu sene de aynı oranda bir endeks artışı olması durumunda bu senenin ikinci yarısında TÜFE artışı yüzde 10.5’e çıkmış olacak. Memur emeklileri ve memurlar temmuz ayında yüzde 3 zam aldıkları için yeni yılda yüzde 7.5 civarında bir enflasyon farkı ve yüzde 5 normal toplu sözleşme zamlarını alacaklar. Zam oranı toplamda yüzde 12.87 olacak.

   YAZAR BİLGİSİ
   YORUMLAR

   Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.