Ev kiraları düşecek mi?

   03.11.2021
   Ev kiraları düşecek mi?

   Vatandaşlar kiralarda meydana gelen yüksek artış nedeni ile mağduriyet yaşıyor. Son bir yıl içerisinde yüzde 80 oranında artış oldu. Fiyat artışlarında ilk sırada İstanbul yer alıyor ancak semtlere göre de artış oranları değişiyor. Peki ev kiraları düşecek mi? Ev kiralarında son durum nedir?

   Kira fiyatları artmaya devam ediyor. Özellikle İstanbul olmak üzere büyükşehirlerde meydana gelen kira artışları geçen seneye göre iki katına çıkmış durumda. İstanbul’da meydana gelen kira artış oranı yüzde 80’i buldu. Fiyatların bu kadar artmasının nedeni pandemi süreci ile birlikte maliyetlerde meydana gelen artışlar ve üretimin durma noktasına gelmiş olması yatıyor. Kiralarda meydana gelen artışın yaşandığı şehirlerin başında İstanbul geliyor.

   Koronavirüs salgının yaşanması ile birlikte pek sektör olumsuz etkilendi tabi bundan inşaat sektörü de payına düşeni aldı. Süreçle birlikte maliyetlerin ciddi oranda artması konut üretiminin yavaşlamasına neden oldu. Konut kiralarına en yüksek artışı bir sene de yüzde 80 ile İstanbul alırken peşinden yüzde 52’lik artışla Ankara, sonra yüzde 49 artışla İzmir takip etti. Bursa yüzde 51, Antalya ise yüzde 77 değer artışı yaşayan şehirler oldu.

   Teknoloji odaklı gayrimenkul değerlendirme platformu konut kiralarında meydana gelen artışı inceledi. Buna bağlı olarak İstanbul’da son 1 sene içerisinde yüzde 80 son 3 yıl içerisinde yüzde 94 oranında bir artışla en çok artış yaşanan şehir oldu. İstanbul’dan sonra sırayı Ankara takip etti ve 1 yıl içerisinde yüzde 54, 3 yıl içerisinde yüzde 91 oranında artış yaşandığı kaydedildi. Bu sıralama en çok artış yaşanan şehirler olarak şu şekilde devam ediyor. İzmir bir yılda yüzde 49, 3 yılda yüzde 88, Bursa 1 yılda yüzde 51, 3 yılda yüzde 73, Antalya’da ise durum 1 yılda yüzde 77, 3 yılda yüzde 226 oranında bir değer artışı kaydetti. Büyükşehirlerde meydana gelen kira artışında en çok dikkat çeken ilçeleri ise, İstanbul’da Gaziosmanpaşa, Zeytinburnu, ve Şile, Ankara’da Gölbaşı, Çankaya ve Akyurt, İzmir’de ise Dikili, Güzelbahçe ve Seferihisar oldu.

   Eldeki stoğun azalması ve maliyetlerde yaşanan artışın devam etmesine bağlı olarak kira artışı ve ev fiyatlarına artış görülüyor. Bu konuda kesin bir açıklama olmamasına rağmen ne kadar daha artacağı henüz bilinmiyor.

   YAZAR BİLGİSİ
   YORUMLAR

   Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.