EYT çıkacak mı?

   01.11.2021
   EYT çıkacak mı?

   Emeklilikte yaşa takılanlar (EYT) sorunlarının çözülmesi için belli kararların alınmasını bekleyen vatandaşlar Cumhurbaşkanı Erdoğan tarafından geçtiğimiz yıllarda konu ile ilgili açıklama gelmişti. Ancak seçimlerin yaklaşması ile birlikte EYT tekrar gündeme geldi. Peki EYT’de son durum nedir? EYT çıkacak mı?

   Geçtiğimiz yıllarda gündemden bir an olsun düşmeyen EYT ile ilgili son noktayı Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan yaptığı açıklama ile koymuştu. Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Tutturmuş bir EYT, erken emeklilik. İskandinav ülkelerinin hepsi bu sistemle battı. Bizim ülkenin başına da bu erken emekliliği dolayanlar bunun bedelini ödediler. Niçin erken emeklilik? Bırakalım ne zaman emekli olması gerekiyorsa o zaman emekli olsun ve parasını alsın. Erken emekli olduğu zaman ideal ücreti alamayacak hem de ikinci bir iş aramak suretiyle ikinci iş ile işsizliğe öncü olacak. SGK sistemimizin çökmesini istemelerinin tek sebebi kaos ortamından kendilerine siyasi rant devşirme hesabıdır. Biz bunu yapmayacağız. Arkadaşlarıma söylüyorum. Beni bu yola asla teşvik etmeyin.” Açıklamasında bulunmuştu. Seçim döneminin yaklaşması ile birlikte hükümet yetkilileri EYT’yi tekrar gündemlerine aldılar.

   EYT ÇIKIYOR MU?

   AKP Genel Başkan Yardımcısı Mehmet Özhaseki konuk olduğu bir televizyon programında gündeme dair önemli açıklamalar yaptı.

   İlk önce asgari ücret ile ilgili açıklamalar yapan Özhaseki asgari ücretle ilgili ciddi bir artışın olacağını ifade ederken, EYT’de dahil olmak üzere o zaman ki ekonomik şartlar da göz önüne alınarak bir takım çalışmaların yapılacağını ve sayın cumhurbaşkanına sunulacağını yönünde açıklamalarda bulundu.

   KİMLER EYT’DEN YARARLANIYOR?

   EYT’liler sigorta başlangıç tarihi 9 Eylül 1999 tarihinden öncekileri kapsıyor. Zira 9 Eylül 1999 öncesinde yaş şartı aranmaksızın prim günü ve sigortalılık süresi şartları sağlanarak da emekli olunabilirken, 8 Eylül 1999 tarihinde yapılan değişiklikle birlikte prim günü ve sigortalılık süresi şartlarının yanı sıra bir de yaş şartı getirilmiş oldu. EYT’li olmak için kişinin sigorta başlangıcının 9 Eylül 1999 tarihinden önce başlamış olması gerekiyor. Emekli olabilmek için gerekli yaş şartı dışında sigortalı olma süresi ve prim günü şartlarının da sağlanmış olması gerekiyor.

   YAZAR BİLGİSİ
   YORUMLAR

   Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.