Kredisi devam eden ev satılabilir mi?

   28.10.2021
   Kredisi devam eden ev satılabilir mi?

   Ülkemizde ev sahibi olmak isteyenlerin nakdi desteğe ihtiyaç duydukları an başvurdukları noktalardan bir tanesi konut kredisi başvurusunda bulunmaktır. Konut kredisi ile alınmış ve hala kredisi devam eden evin satışı mümkün mü? En çok merak edilen ve araştırılan soru bu. İşte konut kredisi çekilen evin satışına ilişkin tüm detaylar…

   Uzun vade ile kredi çekilerek satın alınmış bir evi satıp başka bir ev almak mümkün mü? Evet kredi ile alınmış evin satılma aşaması oldukça kritik ve zorlu olsa da bu mümkün.

   KREDİ BORCU OLAN EV NASIL SATILIR?

   Kredi borcu devam eden satışı mümkündür ancak evin satışından gelen ya da kenarda bulunan nakit para ile kredi istenilen zamanda kapatılabilir. Bankaya olan borç sıfırlandığı zaman konut üzerinde bulunan ipotek kalkar. Borcu devam eden konutların satışının yapılacağı iki yöntem bulunuyor bunlardan bir tanesi nakit para bir diğeri ise kredi çekerek kredi borcu olan ev satılır.

   BORCU DEVAM EDEN EV İÇİN KREDİ

   Borcu hala süren ev için kredi çekme seçeneğinde bankalar devreye giriyor. Eğer her iki tarafında banka tercihi aynı ise işlemler çok uzaman kısa sürede tamamlanıyor. Biraz uğraştırıcı gibi dursa da kredi borcu olan evi kredi ile satın alma aşaması şu şekildedir:

   • Evi satın alacak olan kişinin kredi başvurusunun onaylanmasının ardından, eve gönderilen eksperin inceleme yapması ve incemeler sonucunda oluşturduğu rapora hangi banka üzerinden ipoteklendiğinin gösterilmesi beklenir.
   • Alıcının krediyi aldığı banka, satıcının borçlu olduğu bankadan resmi bir yazı ister. Bu yazıda borcun kapatılması durumunda ipotek kaldırma yazısının teslim edilmesi ve güncel kredi kapatma tutarının belirtilmesi talep edilir.
   • Yazının gönderilmesinden sonra, tapu üzerinden satış işlemi gerçekleşir ve yeni kredi kullanılan banka üzerinden ikinci dereceden ipotek konulur.
   • Kredi açılışı, tapudan alınan satış belgelerinin teslim edilmesinden sonra işleme konur.
   • Ne kadar kredi alınmışsa, kredinin açılmasından sonra alıcının borçlu olduğu bankaya gönderilerek borç kapatılır, kalan bir tutar varsa da krediyi kullanan kişiye teslim edilir.
   • Kredinin kapatılmasının hemen ardından ipotek kaldırma yazısı alınır.
   • Yazının alınması ile birlikte tapuda işlemler tamamlanır. Birinci dereceden olan eski kredi düşürülerek, yeni banka için konulan ikinci dereceden ipotek, birinci dereceye yükselir.

   BORCU DEVAM EDEN KONUTUN PARA İLE ALINMASI

   Alıcı ve satıcı arasında karşılıklı güven söz konusu olduğunda nakit para ile konutun satılması ve kredinin tamamen kapatılarak ipoteğin kaldırılması çok kısa süre içinde gerçekleşir. Ancak herhangi bir şüphe ve alıcı ile satıcının birbirini tanımadığı durumlarda ise bloke çek yöntemini kullanmakta fayda var. Her iki tarafı güvence altına alan bloke çek yöntemi biraz zorlayıcı olsa da alım satım işlemlerinin ipoteği de kaldırarak kısa sürede tamamlanması sağlanır.

   Peki bloke çek süreci nasıl işler?

   • Konut kredisinin alınmış olduğu bankadan kredinin toplamda kalan anapara tutarı ve erken ödeme cezasının değeri öğrenilir. Bu değer, faizlerin işlemesine göre gün geçtikçe değişebilir.
   • Bankadan alınmış olan kapama tutarı dışındaki toplam kredi tutarı, evi alacak olan kişi tarafından bankaya yatırılır. Hemen hemen bütün bankaların sisteminde olan blokeli çek için istediğiniz kurumla çalışmanız mümkün. Sadece kredinin devam ettiği banka üzerinden bu işlemin yapılması, kurumlar arası aktarım olmayacağı için süreci hızlandıracaktır.
   • Tutarın karşılığında alınan blokeli çek, bankaya çekin teslim edilmesi ya da belirlenen bloke sürelerinin tamamlanması ile bozdurulabilir.
   • Ardından tapu üzerinde ipotekli olacak şekilde evin satış işlemi gerçekleşir ve bloke çek de satıcı olan tarafa teslim edilir. Satıcı kolaylıkla banka üzerinden çek ile alacağını tahsil edebilir.
   • Paranın alınmasının ardından, kredinin kapama tutarı yatırılır ve tapudan ipotek kaldırmak için yazı talep edilir. Genelde alıcı olan tarafın bu işlemleri yapmasına izin verilse de yetkilendirme konusunda sorun çıktığı olabilir. Bu aşamalarda satıcı olan tarafın da alıcı olan tarafa eşlik etmesi gerekiyor.
   • En son işlem olarak bankadan bir yazı alınarak ipoteğin kaldırılma süreci tamamlanmış olur.
   YAZAR BİLGİSİ
   YORUMLAR

   Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.