Yapılandırılan borçlarda son ödeme ne zaman?

   27.10.2021
   Yapılandırılan borçlarda son ödeme ne zaman?

   Başvuru süresi sona eren vergi ve diğer bazı borçların yapılandırılmasına yönelik ilişkin düzenlemeleri içeren 7326 sayılı Kanun’dan yararlanan mükelleflerin ilk taksit ödemelerinin ne zaman gerçekleşeceği büyük merak konusu. İşte yapılandırılan borçların ilk taksitinin son ödeme tarihi…

   7326 sayılı kanun kapsamında vergi ve diğer bazı borçların yapılandırılmasına yönelik çalışmada 5 milyon 804 bin 861 mükellef vergi dairelerine başvuruda bulundular. Yapılandırma sürecinin bozulmaması için peşin olarak ya da taksitli olarak ilk ödemenin yapılacağı son tarih 1 Kasım Pazartesi’dir. Bu tarihe kadar ödemelerin yapılması gerekir.

   7326 sayılı Bazı Alacakların Yeniden  Yapılandırılmasına İlişkin Kanun haziran ayında yürürlüğe girmişti ve milyonlarca başvuru aldı başvuru süresi ise 30 Eylül tarihinde sona erdi.

   Kanun kapsamında öngörülen birinci taksit ve peşin ödemelerde son gün 31 Ekim 2021 tarihi hafta sonu tatiline denk geldiği için 1 Kasım Pazartesi mesai bitimi olarak belirlenmiş oldu. Yapılandırmanın ikinci taksiti ise 30 Kasım tarihinde ödenecek. Yapılandırma imkanında yararlanan kişilerin bu imkandan yararlanmak istiyorlarsa ilk iki taksiti mutlaka zamanında ödemeleri gerekiyor.

   Cumhurbaşkanı Kararı ile yapılandırılan borçların ilk taksiti ya da peşin ödenebileceğine ilişkin karar 1 ay süre ile uzamıştı. Buna göre vergi dairelerine başvuruda bulunan ya da borçları yapılandırılan mükelleflerin ilk taksitleri peşin ödemeyi tercih etmişlerse peşin ödemeleri en son 1 Kasım tarihine kadar yapmaları gerekiyor.

   SGK’ya olan borçta da ilk taksit ödemeleri en son 30 Kasım tarihinde gerçekleşmiş olacak.

   PEŞİN ÖDEMEDE İNDİRİMLER

   Yapılandırılan borçları peşin ödeme talebinde bulunan kişi 1 Kasım tarihine kadar ödeme yapması durumunda hesaplanan tutardan idari para cezalarının aslından yüzde 25, Yİ-ÜFE tutarından yüzde 90 indirim yapılacak.

   Ödeme yapacak kişiler ödemelerini interaktif vergi dairesi başkanlığının resmi internet sitesi üzerinden banka kartı ya da kredi kartı ile anlaşmalı bankalar aracılığı ile yapabiliyor.

   4420 sayılı Cumhurbaşkanı Kararı ile başvuru ve ilk taksit ödeme  süreleri 1 ay uzatılmış ancak diğer taksitlerin ödeme sürelerinin uzatılmasına  yönelik kanunda bir yetkinin bulunmaması nedeniyle diğer taksitlerin ödeme  sürelerinde değişiklik olmamıştı. Kanun kapsamında borçlarını yapılandıran  vatandaşların bu hususa dikkat etmeleri önem arz ediyor.

   Yapılandırmadan yararlanmak için toplam 5 milyon 804 bin 861 mükellef başvuruda bulundu ve 152 milyar 663 milyon TL yapılandırılmış oldu bu kapsamda 5 Ekim tarihine kadar ise 23 milyar 84 milyon TL’nin tahsilatı gerçekleşmiş oldu.

   YAZAR BİLGİSİ
   YORUMLAR

   Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.