Ayçiçek yağı fiyatları düşecek mi?

   27.10.2021
   Ayçiçek yağı fiyatları düşecek mi?

   Ayçiçek yağı fiyatlarında hız kesmeyen yükselişin önüne geçmek amacı ile yeni kararlar alındı. TÜİK tarafından alınan bilgilere göre baklagiller ve hububatta keskin bir üretim azalışının olması bekleniyor. Kuraklıktan kaynaklanan bu düşüşün nedeni yeni ekimde de kendini gösteriyor. Pek çok gıda ürünü risk altında. Peki ayçiçeğinde durum ne? Ayçiçeği fiyatları düşecek mi?

   Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) verilerine göre bu sene ikinci kez açıklanan ‘bitkisel üretim tahmini’ tahıl ve baklagillerde ciddi bir üretim azalışı görüleceği yönünde. Tahıl üretim miktarında bu sene geçen seneye göre yüzde 15 bir azalma olduğu 31.6 milyon olacağı tahminler arasında yer alıyor. Arpa üretiminin yüzde 30.7 azalarak yaklaşık 5.8 milyon ton, buğday üretiminin yüzde 13.9 düşerek yaklaşık 17.7 milyon ton, yulaf üretiminin yüzde 9.1 düşerek 286 bin ton, çavdar üretiminin yüzde 32.4 gerileyerek 200 bin ton olması bekleniyor. Baklagiller arasında kırmızı mercimek üretiminin yüzde 30 azalarak 230 bin tona, nohut üretiminin yüzde 24.6 azalarak 475 bin tona düşmesi öngörüler arasında yer alıyor.

   İlk tahminler arasında yer alan verilerde ise arpa üretiminin yüzde 6, buğday üretiminin yüzde 7.3, çavdar üretiminin yüzde 3.6 azalacağı öngörülmüştü. Kırmızı mercimeğin yüzde 6.6, Nohut üretiminin yüzde 12.7 oranında artacağı tahmin edilmişti.

   Üretimde azalma meydana gelmesinin en önemli nedenlerinden birisi kış ve ilkbahar mevsimlerinde bazı şehirlerde hala kuraklığın olması yönünde oldu. Çiftçiler toprakta çalışmak için yağmurun yağmasını bekliyor.

   ARTIŞIN ÖNÜNE GEÇİLECEK

   Son dönemde hız kesmeden fiyat yükselişi devam eden önemli temek gıda ürünlerinden Ayçiçek yağında fiyat artışının önüne geçmek amacı ile arzında sürdürülebilir olması nedeni ile ithalatında gümrük vergisi sene sonuna kadar sıfırlanmış oldu.

   Resmi Gazetede yayımlanan İthalat Rejimi Kararında Değişiklik Yapılmasına İlişkin Cumhurbaşkanı Kararı yürürlüğe girdi ve 31 Aralık tarihine kadar ham ayçiçeği yağı ve aspir tohumu ithalatında gümrük vergisi sıfırlanmış oldu.

   Bu durum yağ fiyatlarına nasıl yansıyacak merak konusu. Önümüzdeki süreçte fiyatlarda aşağı doğru bir ivme olacak mı merak ediliyor. Ayçiçeği yağı fiyatları düşerse vatandaş bu duruma bir hayli sevinmiş olacak.

   YAZAR BİLGİSİ
   YORUMLAR

   Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.