2022 asgari ücret ne kadar olacak

   26.10.2021
   2022 asgari ücret ne kadar olacak

   Enflasyonla birlikte meydana gelen zamlar dar gelirli vatandaşı zor sokuyor. Milyonlarca çalışanın gözü asgari ücrete gelecek zamlarda. Peki 2022 yılı asgari ücret miktarı ne olacak?

   Koronavirüs salgını ile birlikte enflasyon oranlarında meydana gelen yükseliş, tüketim ürünlerinin fiyatlarının hızla artması asgari ücretin ne kadar olacağı ile ilgili soruları kafalara getirmeye başladı. Yapılan açıklamalara göre son 45 yılın en yüksek zammının yapılmasının planlandığı söyleniyor. Çalışanların asgari ücretin ne kadar olacağı ile ilgili soruları düşünmesi hükümetin de verdiği mesajlar ve kulislerden gelen haberlerde son 45 yılın en yüksek zammının 2022 yılında yapılacağı yönünde olduğudur. Geçen sene enflasyon oranı yüzde 14.6 civarında olmuştu. Buna göre de asgari ücretin zammı yüzde 21 oranında olmuştu. Buna bağlı olarak da bu sene daha yüksek bir artışın olması bekleniyor. Merkez Bankası’nın tahminine göre enflasyon oranının yüzde 16.4 olduğu düşünülse de bu rakamın çok daha üzerinde bir zam yapılması bekleniyor. Gıda da meydana gelen enflasyon oranı yüzde 29 civarında  olduğu görünüyor son 45 yılın en büyük asgari ücret zammının olacağını ifade eden uzmanlar 4 kişilik bir ailenin sadece gıda harcamasının 3.049 TL’ye yakın olduğunu buna bağlı olarak asgari ücretinde 3500 TL’nin altında olmayacağını ifade ediyorlar.

   Bu konu da hem Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın hem de Çalışma Bakanı’nın dar gelirli halkın son dönemde kur da meydana gelen yükselişin altında ezdirmemek gibi bir düşünceleri olduğu biliniyor. Buna bağlı olarak 2022 asgari ücretinin de her zamanki yükselişten daha yüksek olacağı yönünde düşünceler bulunuyor.

   Bugün asgari ücreti brütü 3577 TL iken neti 2.825 TL. Şimdi kurdan hesapladığınız zaman asgari ücret Eylül’den bu yana 60-70 dolar bir azalma gördü. Kur arttığı anda bütün her şeye zam geldiği için, asgari ücretli kesim bunun altında eziliyor. Buna bağlı olarak Ankara’da konu ile ilgili ciddi çalışmaların devam ettiği biliniyor. 2022 Asgari ücret ile ilgili nasıl bir sonuç ortaya çıkacak önümüzdeki aylarda şekillenecektir. Bu konu da hem sendikaların hem de hükümet yetkililerin tutumu çok önemli olacaktır. Alınacak karar büyük bir kesimi yakından ilgilendiriyor.

   YAZAR BİLGİSİ
   YORUMLAR

   Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.