Market fiyatları ile ilgili son dakika gelişmesi

   26.10.2021
   Market fiyatları ile ilgili son dakika gelişmesi

   Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın talimatı ile ‘Yakın takibe alacağız’ diyerek zincir marketlere yönelik Rekabet Kurulu’nun geçen sene başlattığı soruşturmada sona gelindi. Marketlerin sözlü olarak savunmalarının 27 Ekim tarihinde dinleneceğini konu ile ilgili kararın ise 29 Ekim tarihinde açıklanacağı ifade ediliyor. Peki düzenlemede neler yer alacak?

   Marketlerde meydana gelen rekabet ihlaline karşılık yaptırım istenilen perakende zincir marketlerin savunmaları yarın alınacak. Haksız olarak gerçekleşen fiyat artışı ile ilgili tespitte 100 bin TL’nin üzerinde, stokçuluk faaliyetinin tespit edilmesinde ise 545 bin TL’ye kadar idari para cezası kesilecek.

   Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın yaptığı açıklamada beş zincir marketin topladı ürünlerle piyasaların alt üst olduğunu ifade etmişti. Ticaret Bakanlığı tarafından bu 5 büyük zincir market için fahiş fiyat artışının olup olmadığı tespit edilmesi için ticaret müfettişleri görevlendirildi.

   Rekabet Kurulu, salgın sürecinde perakende gıda, temizlik ürünleri ticareti yapan zincir marketler, tedarikçi konumundaki üretici ve toptancı seviyesindeki teşebbüsler hakkında yürütülen soruşturmanın sözlü savunmasını yarın yapacak.

   Sözlü savunmalar sona erdikten sonra Kurul, kararını 29 Ekim tarihinde açıklamış olacak. Sözlü savunma toplantısı ise saat 10:30’da yapılmış olacak. Toplantıda söz almak isteyen şikayetçi üçüncü kişiler ise toplantıyı online olarak takip edebilecekler. Raportörler ise eldeki belgelere ve analizlere dayanarak rekabet ihlali olduğuna dayanarak idari para cezası uygulanmasını talep ediyor.

   Ön raporda Rekabet Kurumu’nun hızlı tüketim malları perakendeciliği sektör incelemesi ön raporunda 5 zincir marketin sektörde Pazar payının hızla büyüdüğüne dikkat çekerek bu alanda gerekli düzenlemelerin yapılması gerektiğini ifade ediyor. Raporda ise şu tespit yer alıyor; “alıcı gücün kötüye kullanılmaması garanti altına alınmalı”

   Konu ile ilgili gelişmeler yakından takip ediliyor. Sürecin nasıl işleyeceği merak konusu. Rapor 29 Ekimde açıklanacak ve raporlar birlikte nasıl bir yol izlenecek tüketici büyük merak içerisinde. Ürünlere indirim yapılması söz konusu olacak mı?

   YAZAR BİLGİSİ
   YORUMLAR

   Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.