Ekmek ne kadar oldu?

   Ekmek ne kadar oldu?

   İstanbul’da bulunan fırıncılar ekmeğe tekrar zam yapılmasını talep ediyor. Gramajı her fırında farklı olan ekmeğe zam gelse bile bu şu an için gizli kalıyor denilebilir. Valilik ve İstanbul Ticaret Odası kararını beklemeden bazı ilçelerde bulunan fırıncılar maliyet bahanesi göstererek ekmeğe zam yaptılar bile. Peki ekmek ne kadar oldu?

   İstanbul Fırıncılar Odası tarafından ekmeğin 2,5 TL olması için başvuruda bulunuldu. Ancak bu konu da henüz Valilik ve İstanbul Ticaret Odası tarafından bir karar verilmeden bazı fırınlar ekmeğe zam yapmaya başladı bile. Ekim ayı içerisinde olağan toplantısını gerçekleştiren İstanbul Fırıncılar Odası Yönetim Kurulu un fiyatlarında ve enerjide artan maliyetleri konuştu. Bununla birlikte 230 gr olan ekmeğin 2.5 TL olması yönünde talepte bulundular. Zam talebi için yeniden başvuruda bulunan odanın talebi şu an değerlendirilme aşamasında konu ile ilgili kesin bir açıklama yapılmamasına rağmen bir çok ilçede ekmek 2.5 TL’den satılmaya başlandı.

   Fırıncılar tarafından gelen açıklamada ise ekmeğe zam değil gramaj artışı yaptıkları yönünde oldu. Ancak arada bir fark olduğunu anlamayan vatandaşta bu duruma itiraz etti. Bazı fırınlarda ekmeğin gramajı 230 iken bazı fırınlarda ise bu gramaj 270’e çıkarılmış oldu. Ancak vatandaş bu farklı ne yazık ki anlayamadı.

   Un fiyatlarından şikayetçi olan fırın işletmecileri, kendilerine fırsatçı denildiğini ancak fırsatçılık yapacakları bir durumun olmadığı mecburi olarak zam yaptıklarını dile getiriyor. Fırıncılar kabul edilecek olan 2.5 TL zamlı fiyatın bile yeterli olmadığını ifade ediyorlar.

   Fırıncılar artan maliyetler birlikte zarar durumlarını ilgili kurumlara iletti ancak gramaj farklılığı altında her ilde hatta ilçelerde bile farklılıklar bulunuyor.

   220 ile 230 gram ekmek için fiyat uygulaması 2 ile 2.5 TL arasında değişiyor. Fırıncılar ise bu farklılığı tüketicinin talebine göre şekil aldığını ifade ediyor.

   EKMEK FİYATLARI KONUŞULUYOR

   Tüketici için karışıklık olmaya devam eden gramaj meselesi bakanlık ve fırıncı tarafı bir masaya oturacaklar. Önümüzdeki haftalarda ekmek için bir yol haritası oluşturulması planlanıyor. Buna bağlı olarak fırıncı temsilcileri de girdi fiyatlarının belli bir düzeyde tutulup tutulmayacağı konusunda hükümet yetkililerden bir destek beklediklerini ifade ediyor. Önümüzdeki süreç ekmeği nasıl bir yol izleyeceği hakkında önemli bilgi verecek.

   YAZAR BİLGİSİ
   YORUMLAR

   Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.