Tapu masrafları kredi kartı ile ödenir mi?

   21.10.2021
   Tapu masrafları kredi kartı ile ödenir mi?

   Tanışmaz malların satış ve devir işlemleri sırasında bir takım tapu masrafı ödemesi oluyor. Peki bu tapu harcı ödemeleri nasıl yapılır? Ödemeler nakit mi oluyor? Tapu harcı ödemesi kredi kartı ile oluyor mu?

   Konut fiyatlarında meydana gelen artış tapu harcı masraflarının da artmasına neden oldu. Tapu harcının yükselmesi ile birlikte ödemeleri nakit yapmak yerine alternatif ödeme yöntemleri araştırılmaya başlandı. Özellikle de kredi kartı ile ödeme yöntemi araştırılmaya başlandı. Garanti BBVA Bonus Card sahibi olan müşterilerine tapu harcını kredi kartı ile yapma imkanı sunuyor. Garanti Bonus kredi kartına sahip Garanti müşterileri ev alırken tapu harcı masraflarını Gelir İdaresi Başkanlığına ait resmi internet sitesi üzerinden ödeyebilecekler.

   TAPU MASRAFI NE KADAR?

   Ev, tarla, dükkan ve işyeri gibi tüm taşınmazlar için yapılan satış ve devir işlemlerinde tapu dairelerinde harç ödemesi yapılmaktadır. 2021 yılında tapu harcı yüzde 4 olarak tahsil edilmektedir. Tapu harcında taraflar arasından aksi bir durum olmazsa yüzde 2’sini satın alan yüzde 2’sini de veren kişi ödemektedir. Ancak bu durum mesela ev sahibinin indirim yapması veya masraflara karışmam gibi bir anlaşma olması durumunda ise tek kişi tarafından da ödenebilir.

   GARANTİ BONUS İLE TAPU HARCI ÖDEME

   Garanti BBVA Bonus Card müşterilerine özel tapu harcı ödemede büyük müjdeyi verdi. Taşınmaz malların satışı sırasında tahsil edilecek tapu harcı ödemesini GİB GOV TR resmi internet sitesi üzerinden yaparak tapuda verilen referans numarasını girerek ödeme ekranına yönlendirilip sonra kredi kartı bilgileri girilerek ödeme işlemi gerçekleşir.

   Tapu harcı online kart üzerinden ödeme şuan için sadece Garanti müşterilerinin Bonus Card sahiplerine özel. Diğer bankaların bu konu da bir çalışma yapıp yapmayacağı henüz bilinmiyor. Önümüzdeki süreçte diğer bankalar tarafından bir gelişme olacak mı merak konusu.

    

    

   YAZAR BİLGİSİ
   YORUMLAR

   Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.