Kira yardımından kimler faydalanabiliyor?

   Kira yardımından kimler faydalanabiliyor?

   Kiralık evlerin fiyatlarında meydana gelen yükseliş dar gelirli vatandaşı büyük çıkmaza sokuyor. Kira ödemelerini yapmakta zorlanan vatandaşlar için belediyeler kira yardımı yaparken bakanlıkta kentsel dönüşüm desteği sağlıyor. Peki bakanlık kimlere kira yardımı veriyor? Kira yardımından faydalanmak için hangi şartlar aranıyor? İşte kira yardımı ile ilgili tüm detaylar…

    

   Vatandaşın cebini bir hayli yakmaya başlayan kiralar hem Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından hem de belediyeler tarafından alınan yeni kararlara göre dar gelirli vatandaşlar için kira destek ödemeleri yapılmaya başlandı. Koronavirüs salgının başlaması ile birlikte enflasyonda meydana gelen yükseliş zamların hızla devam etmesi vatandaşın ay sonunu getirmesini zorlaştırdı.

   Geçinmekte zorlanan dar gelirli vatandaşlar kiralara da eklenen yüksek zamlarla birlikte kira desteğine olan ihtiyacı oldukça arttı. Buna bağlı olarak bu sene kira yardımına başvuran kişilerin sayısında da oldukça büyük bir artış gözleniyor. Altyapı ve Kentsel Dönüşüm Hizmetleri Genel Müdürlüğü üzerinden 1.150 liraya kadar aylık düzenli kira yardımı yaparken belediyelerde muhtaç durumda olan kişilere kira yardımı yapıyor.

   ŞEHİRLERE GÖRE KİRA YARDIMI

   Başta İstanbul ve İzmir olmak üzere ülkemizin pek çok şehrinde büyük deprem riski yaşanıyor ve bu konuda Çevre ve Şehircilik Bakanlığı Altyapı ve Kentsel Dönüşüm Hizmetleri Genel Müdürlüğü tarafından kentsel dönüşüm çalışmalarını hızlandırmak için illere göre kentsel dönüşüm kira yardımı ve kiracılara da taşınma yardımı ödeniyor.

   Bakanlık Türkiye’yi 6 farklı bölgeye ayırarak kira yardımlarını ona göre veriyor. Bu illerde oturan kişiler için en düşün 715 TL en yüksek ise 1150 TL kentsel dönüşüm kira yardımı ödemesi yapıyor. Kira yardımı almak isteyen kişiler için evin kentsel dönüşüme kendi rızası ile vermesi yeterli iken durum kiracılarda oturduğu evin kentsek dönüşüme girmesi ve yıkılması şartı aranıyor.

   En yüksek kentsel dönüşüm kira yardımı alan iller İstanbul, Ankara ve İzmir oluyor bu şehirlerde oturan kiracılara ise devletin kira yardımı olarak ödediği miktar 1.150 iken taşınma yardımı ise 2 bin 300 TL olarak ödeniyor.

   KAYMAKAMLIK KİRA YARDIMI BAŞVURUSU

   Koronavirüs salgını ile birlikte yapılan kira yardımı aramaları hala devam ediyor ve Kaymakamlıklar da kira yardımı başvurularını kabul ediyor. İhtiyaç sahiplerine Sosyal Yardımlaşma Derneleri Vakıfları üzerinden aylık düzenli kira yardımı yapılıyor.

   YAZAR BİLGİSİ
   YORUMLAR

   Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.