Kredi notu kaç olmalı?

   20.10.2021
   Kredi notu kaç olmalı?

   Bankaların müşterilerine kredi verirken dikkat ettikleri en önemli kriterlerden bir tanesi de Kredi  kayıt bürosu notu (KKB). Kredi notu Findeks hesaplaması ile ölçülebilmektedir. Buna bağlı olarak Findeks kredi notu olarak bilinir. Kredi alırken kredi sürecinde dikkat edilecek en önemli kriter Findeksdir. Peki kredi alırken Findeks ve Findeks kredi notu kaç olmalıdır?

   Geniş bir skalada incelenen kredi notu banka müşterilerinin risk durumlarına göre gruplara ayrılır. Bu skalada yer alan kredi notu ise 0 ile 1900 arasında değişkenlik gösterir. En düşük kredi notu 0 iken en yüksek kredi notu da 1900 olarak kabul edilmiştir. Findeks notu 1900 rakamına ne kadar yakında çekeceğiniz kredinin de onaylanma ihtimali o kadar yüksek olur.

   Eğer kredi notu bir kişinin 0 ise bankaların o kişiye bakışı da belirsizdir. Bu puan genellikle daha önce bankalarda herhangi bir ilişkisi olmayan kişiler için olur. 0 puanı olan kişilerin risk durumundan emin olunamaz. Kredi notu 0 olan kişilerin öncelikle kredi notu oluşturması gerekir.

   Findeks kredi notunda değerlendirme aralığı şu şekildedir:

   kredi notu

   En kolay kredi alacak kişilerin kredi skoru 1500 ile 1900 arasında olan kişilerdir. Kredi notu 0 ile 1099 arasında olan kişilerinde kredi alma ihtimali neredeyse hiç yoktur. Bankaların kredi verirken en çok tereddüt ettiği grup ise kredi notu 1100 ile 1499 arasında olan kişilerdir. Kredi notu kişinin banka ile olan ilişkisindeki ödeme düzenini inceler ve ona göre bir puan oluşturur. Bu nedenle bankalar az riskli gruba dahil bireylerin başvurusunu incelerken kararsız olabilirler. Bu durumda değerlendirme farklı kriterlere göre yapılır.

   Bu durumda dikkat edilmesi gereken en önemli nokta şudur kredi notu yüksek bile olsa bankalar kredi vermeyebilirler. Kredi vermek tamamen bankanın inisiyatifine kalmış bir durumdur. Kredi notu dışında bankanın çekeceğiniz krediyi ödeyecek geliri de bilmesi gerekir ödemeleri zamanında yapacağınıza dair teminatı görmek isterler. Bununla birlikte sigortalı olma sürenizi de incelerler.

   FİNDEKS HESAPLANIRKEN NELERE DİKKAT EDİLİR?

   • Kredi kartı ve kredileri düzenli ödeme durumu yüzde 35 gibi bir oranı kapsar.
   • Borç durumu ve hesap durumu da aynı şekilde yüzde 35’lik oranı etkiler.
   • Kredi kullanım durumu da yüzde 10 kadar bir etkiye sahiptir.
   • Yakın zamanda çekilen ve ödeme durumu belli olmayan kredilerde yüzde 10 etkiye sahiptir.
   • Diğer bazı kriterler de KKB notunun yüzde 9’lık bölümünü oluşturmaktadır.

    

   YAZAR BİLGİSİ
   YORUMLAR

   Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.