ÖTV muafiyeti ne demek?

   19.10.2021
   ÖTV muafiyeti ne demek?

   Özel Tüketim Vergisi (ÖTV) başta araçlarda olmak üzere pek çok üründen temin edilen bir vergidir. Sıfır araçlara uygulanır ve değişken oranlara sahiptir, en yüksek ÖTV oranı da araçlara uygulanandır. Ancak sıfır araçlarda bazı kişilere özel ÖTV muafiyeti de söz konudur. Peki kimler ÖTV muafiyetinden faydalanabilir? İşte detaylar…

   ÖTV muafiyeti ÖTV dahil alışverişlerden bu vergiden muaf tutulmasıdır. Yani muafiyeti olan kişi alacağı ürünü vergiden muaf şekilde daha uyguna alır. Bu indirim genellikle engellilere şehit yakınlarına özel uygulama olarak bilir ve özellikle sıfır araç satışlarında en fazla uygulanır.

   İçindekiler

   ARANAN ŞARTLAR NELERDİR?

   ÖTV muafiyetli araç almak için belli başlı şartları sağlıyor olmak gerekir. Bu şartlardan bir tanesi engelli olma durumudur. Kişinin ÖTV’den tamamen muaf olması için yüzde 90’ının üzerinde engelinin olması gerekir. Kişinin fiziksel engeli dışında zihinsel engelinde de sorun varsa vergiden muaf olunmaktadır. Fiziksel engel durumunda ise kişiler için bir vasi tayin edilir ve araç alım izin davası açılması gerekir.

   Fiziksel engelli olma durumu yüzde 90’ın altında olan kişiler ise belli şartlara göre ÖTV muafiyetinde hak kazanabilirler. Bu kişilerin en az 40 oranında bir engelinin olması gerekir. Tüm bunlarla birlikte aldığı raporda kişinin ehliyet alabilecek ve gerekli düzeneğinin kurulu olması durumunda aracı sürebilecek durumda olması gerektiği belirtilmiştir.

   ÖTV MUAFİYETLİ ARAÇ KİŞİ

   ÖTV muafiyetinde şehit yakını ya da özel gereksinim sahibi bir çocuğun ebeveyni olarak araç satın alındığında, muafiyet doğuran asıl kişilerin ehliyet sahibi olma ihtimali zaten yoktur. Engelliler için ise bazı durumlar da sürücü belgesi gerekmektedir.

   Sürücü belgesi olmasa da normal durumlarda kişiler sıfır araç alabilirler. Ancak ÖTV muafiyetinde de yüzde 90 oranında fiziksel engele sahipse kişi ehliyeti olmasa bile ÖTV muafiyetli araç alabilir. Ancak aracı kullanan kişinin engelli kişinin en fazla 3. Dereceden takını ve ehliyet sahibi olması gerekir.

   Eğer kişinin engelli olma durumu yüzde 90’ın altında ise ÖTV’den muaf olması için engellilere özel olan ve eskiden H sınıfı olarak bilinen ehliyeti alabilecek durumda olması gerekir. Eğer aracın bazı aksamları ve mekanizması değiştirilerek engelli kullanımına özel bir hâle getirilmişse, bu durumda muafiyet sahibi olan kişinin de sürücü belgesine sahip olması gerekir.

   ŞEHİT YAKINLARI

   Şehit yakınlarının da ÖTV muafiyeti ile araç alabilme hakkı bulunuyor. Ancak bu muafiyet sadece bir kez olma şartı ile. Yani şehit yakını olan kimse sadece 1 defaya mahsus ÖTV indirimi ile araç alabilir. Aynı zamanda aracı alacak kişinin şehit olan kişinin birinci dereceden takını olması gerekir.

   MUAFİYET İÇİN GEREKLİ BELGELER

   ÖTV Muafiyetinden Yararlanmak İçin Gerekli Belgeler

   ETİKETLER:
   YAZAR BİLGİSİ
   YORUMLAR

   Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.