IBAN sorgulama nedir, nasıl yapılır?

   IBAN sorgulama nedir, nasıl yapılır?

   Tüm banka müşterilerinin kendilerine özel sahip oldukları bir numaradır ve burada ticari, bireyse veya kurumsal banka müşteri olması fark etmiyor. Herhangi bir bankada hesabınızın olması sizin de size özel bir IBAN numarası olması anlamına gelir. Aynı zamanda para transferleri yapılırken gerek duyulan önemli bir numaradır. Peki IBAN sorgulama nedir? IBAN sorgulama nasıl yapılır? Hangi bankaların IBAN’ları nasıldır?

   Tam olarak ne anlama geldiğini bilmeyen müşterilerin kafasında IBAN ile ilgili sorular bulunuyor. Hesap numarasını anlayan ancak IBAN nedir ne işe yarar neden hesap numarasından farklı gibi bir algı oluşuyor. İşte IBAN ile ilgili tüm detaylar…

   İçindekiler

   IBAN NEDİR?

   Uluslararası Banka Hesap Numarası standartlarına göre IBAN en fazla 34 karakter içermelidir. Ülkemizde ise bu durumda 26 hanedir. Bu numaralardan 2 tanesi harf, kalan 24 tanesi ise rakamdır. Genellikle IBAN, ülke kodu, banka/şube kodu, rezerv numarası ve hesap numarasından oluşan bir rakamlar bütünlüğüdür.

   IBAN numaralarının başında hesabın bulunduğu ülkenin kodu bulunur. Ülkemizde bu kod TR’dir. Ülke kodundan sonra ise ait olduğu şubenin 5 rakamdan oluşan kodu yer alır. Peşinden gelen rakam ise rezerv olur bu da genellikle 4 adet 0’dır. Kalan son 16 hane ise kişinin hesap numarası ve şube kodudur.

   IBAN SORGULAMA NASIL YAPILIR?

   Her bankanın resmi web sitesi içerisinde IBAN sorgulama alanı bulunur. Elinizde olan IBAN bilgilerinin tam ve eksiksiz olması gerekir. Örneğin Halkbank müşterisisiniz ve IBAN numaranızı merak ediyorsanız resmi internet sitesine giriş yapın ve ilgili sorgulama ekranına gidin. Bu kısımda hesabın açılmış olduğu şube ile birlikte hesap numarası istenir. Sonrasında gerekli bilgilerde doldurulduğunda IBAN numarası otomatik hesaplanır ve gösterilir.

   IBAN NASIL ALINIR?

   IBAN çok fazla rakam içermesi nedeni ile ezberlenmesi zor bir numaradır. Buna bağlı olarak ihtiyaç duyulduğunda hemen ulaşılması zor olabilir. Online bankacılık hizmetleri ile bu numaraya ulaşmak son derece kolaydır. IBAN sorgulama yapılan ve hızlı şekilde IBAN alınan kanallar şu şekildedir:

   • Bankaların internet sitelerinde bulunan IBAN sorgulama ve hesaplama araçları
   • Mobil uygulamadaki hesap bilgileri sekmesi
   • ATM’lerdeki ilgili menüler
   • İnternet şubesindeki hesap bilgileri sayfası
   • Hesap açılışında teslim edilen fiziksel hesap cüzdanı
   • Bankaların fiziksel şubeleri
   • Çağrı merkezi ve müşteri hizmetleri

   BANKALARIN IBAN KODLARI:

   YAZAR BİLGİSİ
   YORUMLAR

   Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.