Kredi faiz oranları değişti

   19.10.2021
   Kredi faiz oranları değişti

   Bankalar tarafından gelen art arda açıklama sonrasında bankaların kredi faiz oranlarının değiştiği ortaya çıktı. Yeni kredi faiz oranları belli oldu. Kredi çekmek için faiz oranlarında meydana gelecek düşüşü bekleyen vatandaşın gözü gelecek açıklamalarda. İşte güncel kredi faiz oranları…

   Kredi çekmenin hayalini vatandaş, kendilerine uygun koşullarda faiz oranı araştırmasına giriyor. Buna bağlı olarak pek çok kimse hangi bankanın ne kadar faiz oranı ile kredi verdiğine bakıyor. Kredi kullanmak isteyen vatandaşların ilk başvurduğu yer önce kamu bankaları oluyor. Konut, araç ve ihtiyaç kredilerinde faiz oranları her ne kadar yukarı doğru bir seyir izlese de ihtiyaç durumunda vatandaş yine de bankanın yolunu tutuyor.

   Faiz oranları yine yükseldi. İşte Halkbank, Ziraat Bankası ve Vakıfbank’ın kredi faiz oranlarındaki son durum…

   VAKIFBANK KREDİ FAİZ ORANLARI

   SarıPanjur Konut Kredisi: yüzde 1,37

   İhtiyaç kredisi: 1.61

   Taşıt kredisi: yüzde 1.50

    

   ZİRAAT BANKASI KREDİ FAİZ ORANLARI

   Konut kredisi: yüzde 1.41

   Taşıt kredisi (kaskosuz): yüzde 1.63

   Taşıt kredisi (kaskolu): yüzde 1.61

   Tüketici kredisi: yüzde 1.59

   HALKBANK KREDİ FAİZ ORANLARI

   Taşıt kredisi: yüzde 1,54

   İhtiyaç kredisi: yüzde 1,63

   Konut kredisi: yüzde 1,38

   KİMLER KREDİ ALABİLİR?

   Kredi çekmek isteyen vatandaşın en çok merak ettiği konulardan birisi de bana kredi çıkar mı? sorusu oluyor? Bankalar müşterilerine kredi vererek kar elde eden kuruluşlardır. Buna bağlı olarak bankaların nihai amacı tüketicilere kredi kullandırma noktasında oluyor. Ancak kredi verirken de dikkat ettikleri noktalar oluyor. Geri ödemelerinin sorunsuz olarak yapılması gibi. İlk olarak bakılan kriter kişinin aylık gelirinin kredi taksidini ödemek için yeterli olup olmadığına bakılıyor. Bundan sonra da kişinin kredi notu devreye giriyor. Yani kredi sicilinin temiz olması gerekiyor. Kredi notu demek kişinin daha önce bankalarla olan gelir durumu ve ilişkisi denilebilir.

   KREDİ NOTU NASIL YÜKSELİR?

   Kredi başvurusu yapılmadan önce kredi notunun öğrenilmesi çok önemlidir. Eğer kredi notu düşükse kredi başvurusu için 3 ay beklemek önemli bir detaydır. Bu 3 aylık süreçte de ödemelerin tam ve eksiksiz yapılması gerekir. Böylece kişinin kredi notunda yükselmeler meydana gelecek. Aynı zamanda devamlı olarak yapılacak küçük detaylar kredi notunu olumlu olarak etkilemektedir. Bunlardan biri de faturaların otomatik ödeme talimatı.

   YAZAR BİLGİSİ
   YORUMLAR

   Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.