Akaryakıt fiyatlarında son durum

   15.10.2021
   Akaryakıt fiyatlarında son durum

   Araba sahibi herkesi yakından ilgilendiren akaryakıt zamları oldukça yükseldi. Fiyatlar sürekli değişiyor zam gelmeye devam ediyor. İşte benzin ve motorinin litre fiyatı…

   Enerji Petrol Gaz İkmal İstasyonları İşveren Sendikasından (EPGİS)  tarafından alınan bilgiye göre, benzine yapılan zam ile birlikte pompa fiyatı ortalama 14 kuruş olarak yansıma olacak ve kalan 23 kuruşluk kısımda ise Eşel Mobil sistemine göre ÖTV gelirinden karşılanmış olacak. Motorine yapılacak olan 41 kuruşluk zamda ise tamamı ile pompa satış fiyatlarına yansımış olacak.

   Buna bağlı olarak Ankara’da ortalama 7,85 TL’den satılan benzinin litre fiyatı 7,99 TL üzerinden satışa sunulacak. İstanbul’da ise durum benzinin litresinde 7,79 TL’den 7,93 TL’ye çıkmış olacak. İzmir de ise benzin 7,87 TL’den 8,01 TL’ye çıkmış olacak. Aynı zamanda Ankara’da motorin ortalama olarak 7,58 TL’den olan litre fiyatı 7,99 TL olurken, motorin litre fiyatı İstanbul’da 7,52 TL’den 7,93 TL’ye yükselirken, İzmir’de ise 7,60 TL’den 8,01 TL’ye yükselmiş oldu.

   AKARYAKIT FİYATLARI NASIL HESAPLANIYOR?

   Ülkemizin de dahil olduğu Akdeniz piyasasında akaryakıt fiyatları işlenmiş ürün fiyatlarının ortalaması ile dolar kurundaki değişiklikler baz  alınarak rafineriler tarafından hesaplanıyor. Ortaya çıkan hesaplama sonucuna göre ise dağıtım firmalarınca uygulanan rakamlar, rekabet ve serbest nedeni ile şirketler ve kentler göre ufak değişiklikler olabiliyor.

   Akaryakıt fiyatlarında uygulanan Eşel Mobil sistemiyle petrol  fiyatları, döviz kuru ve uluslararası ürün fiyatlarındaki artış sonucunda yurt  içi pompa fiyatlarında meydana gelen yükselişler, ÖTV ayarlamasıyla tüketiciye  zam olarak yansıtılmadan dengelenmeye çalışılıyor.

   YAZAR BİLGİSİ
   YORUMLAR

   Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.