2022 maaş zam oranları belli oldu

   15.10.2021
   2022 maaş zam oranları belli oldu

   Çalışanların yeni yılda alacakları zam oranı merak edilen konular arasında yer alıyor. Hazırlıklar başladı, çalışanlar 2022 yılında ne kadar zam alacak? Yeni yıl ile birlikte artan fiyatlara göre de zam oranı olacak mı? İşte 2022 yılı çalışanların zam oranları…

   Dünya çapında 40 ülkede aktif olarak faaliyet yapan Endeavor tarafından ülkemiz için hazırlattığı ‘Girişimci Şirketlere Özel Ücret ve Yan Haklar Raporu’ yayınlandı.

   Endeavor Türkiye ile girişimci şirketler için insan ve kültür konularında danışmanlık hizmetleri veren Talentmelon’un ortak yürüttüğü araştırma için Türkiye’nin hızlı büyüyen 60 girişiminden veri alındı.

   Yapılan araştırmaya göre araştırmaya katılan şirketlerden yüzde 87’sinin 2022 yılı için bu senenin sonunda yapılacak enflasyondan daha yüksek olarak maaş zammı yapmayı planladıklarını aktardı.  Buna göre şirketlerin 2022 yılının girmesi ile birlikte yapacakları zam oranın da yüzde 22 olacağını ön gördükleri bildirildi. 2021 yılında ise şirketlerin yüzde 17 maaş artışı planlarken uyguladıkları zam oranın yüzde 23 olarak gerçekleştirdikleri biliniyor.

   Araştırmaya katılan şirketlerin yüzde 82’si kadarının ücretlendirme stratejisinde güncellenmesini planladıklarını ifade ederken, yüzde 44’ü de yetenekli çalışanları kaybetmemek adına ücret stratejilerini gözden geçirdiklerini ifade ettiler. Şirketlerin büyük bir çoğunluğu çalışanların performansını maaş artışlarında göz önüne aldıklarını ifade etseler de yüzde 88 maaş artışlarının bireysel performansa göre ayrıştığını yüzde 57’nin ise performansı şirket ya da takım hedeflerine değerlendirdiklerini belirtti.

   EN YÜKSEK MAAŞ YAZILIMCILARA

   2020 yılında olduğu gibi 2021 yılında da en yüksek maaşı yazılım geliştiricilerin aldığı biliniyor. Tüm yazılım geliştirme rolleri arasından en yüksek maaşı alanlar ise veri bilimciler olurken sıra ile sonrasında yapay zeka mühendisleri, kalite kontrol mühendisleri ve mobil geliştiriciler olarak sıralandı. Şirketlerin yüzde 90 kadarı çalışanlarına tamamlayıcı veya özel sağlık sigortası imkanı sunarken, yüzde 67’si kadarı ise iyi performans primi ile ödüllendirildi.

   UZAKTAN ÇALIŞMA

   Araştırmaya katılan şirketlerin yüzde 56’sı kadarı 2022 yılında hibrit çalışmaya geçerken yüzde 4’ü ise tamamen uzaktan çalışma sistemine geçmiş olacak. Çalışanların ise yarısından fazlası tamamen uzaktan çalışmayı isterken, uzaktan çalışmanın üretkenliği etkilemediğini ifade etti.

   Kimi şirketler hibrit çalışma ile haftanın belli günlerinde ofiste çalışmayı planlarken, bazıları ise ofisten çalışma günlerini de çalışanların kararına bırakıyor. Şirketlerin bir bölümü de hibrit çalışma ile birlikte uzaktan çalışma günlerinde çalışanların şehir dışında da çalışmasına izin veriyor.

   YAZAR BİLGİSİ
   YORUMLAR

   Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.