Elmanın kilosu ne kadar?

   08.10.2021
   Elmanın kilosu ne kadar?

   Son zamanlarda gündemden düşmeyen tarım ürünlerinin fiyatları üreticiden alındıktan sonra market ve Pazar raflarına gelene kadar yükselişi ciddi sorun olmaya başladı. Aynı durum ne yazık ki şimdi elma içinde geçerli pazarda 8-9 TL arası satılan elmanın kilogram fiyatı üreticiden gelene kadar neredeyse 6 ile 7 kat artıyor. Elma üreticiden kaç TL’ye alınıyor? İşte detaylar…

   Kış aylarının vazgeçilmez meyveleri arasında yer alan elma fiyatında meydana gelen yükselişten dolayı evlere girmesi neredeyse hayal olacak. Market raflarında 8 ile 9 TL arası bir rakamda olan elma üreticiden kilogram fiyatı 1.75 TL’den alınıyor.

   Son aylar hem ülkemizde hem de dünya da en çok konuşulan konulardan birisi de gıda fiyatlarında meydana gelen yükseliş. Gıda fiyatlarında meydana gelen yükseliş enflasyon oranını da ciddi oranda etkiliyor. Yetkililer tarafından gelen açıklama da ise çalışma ise çalışmalar yaparak yükselişin durdurmaya çalıştıkları yönünde. Çiftçiler, pazarcılar, sivil toplum kuruluşları ve marketler de yükselen gıda fiyatları ile ilgili açıklamalar yapıyor. Çiftçiler yükselen gıda fiyatlarının nedenini maliyetlerin artmasına bağlarken, sivil toplum kuruluşları ise özellikle marketlerin yüksek kar ile satış yaptıklarını iddia ediyor. Devlet tarafından ise bu konu ile ilgili birbiri ardında tedbir devreye giriyor.

   ELMA FİYATLARI YÜKSELİŞTE

   Geçtiğimiz günlerde bir elma üreticisi tarlada video çekerek bunu sosyal medya hesabından yayınlamıştı ve açıklamasını şu şekilde yapmıştı: “Birinci sınıf elmanın fiyatı tarlada 1.75 TL. Markette ise 9 TL. Meyve suyuna ayırdığımız elmalar da var. Bunun gibi 3 bahçemiz daha var. 150 ton meyve var elimizde. Elmalarımız çok güzel. Ancak hal yasası henüz çıkmadı. Ekim-dikim planı da yok. İşte bu yüzden bahçeden elma 1.75 TL’ye çıkıyor. 20 gün boyunca 60 kişi çalışıyor sadece hasat döneminde. Daha birçok gider var. Ziraat mühendisiyim ürünümü satamıyorum.”

   Bunun üzerine Niğde Ziraat Odası Başkanı Veli Kenar ile iletişime geçilerek konu ile ilgili açıklama yapması beklendi ve Kenar, yıllardır üreticilerin bu ve benzeri sorunlar yaşadıklarını üreticiden alınan ürünlerin en son Pazar ve marketlerde zirveye ulaştığını ifade etti. En iyi kalitede elmanın üreticiden 1.5 ile 1.75 TL arası bir fiyata alındığını meyve suyu yapılacak elmanın ise 1 TL’ye satıldığını ifade ederken en iyi elmanın market raflarına gelene kadar 9 ile 10 TL arası bir fiyata satıldığını ifade etti. Pazarda ise bu durumun 6 ile 7 TL arasında olduğunu ifade etti. Hatta bazı Pazar marketlerde meyve suyu için alınan elmaların 5 ile 7 TL arasından bir rakamla satışa sunulduğuna dikkat çekti.

   YAZAR BİLGİSİ
   YORUMLAR

   Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.