Emekliye zam oranı belli oldu!

   08.10.2021
   Emekliye zam oranı belli oldu!

   Milyonlarca emekli Ocak ayında yapılacak zam oranlarını bekliyor. En düşük ve en yüksek emekli maaşı ne kadar olacak? İşte 2021 ile 2022 yılları arası en düşük ve en yüksek emekli maaşları…

   2021 yılı içerisinde 2 kez zam ve 2 kez ikramiye alan emekliler bu kez ocak ayında meydana gelecek zam artışlarını merak ediyor. Bağ-Kur ve SSK emeklilerin maaşları bu senenin ikinci 6 aylık döneminde gerçekleşen enflasyon oranına göre artırılacak. Yeni zam oranı ne kadar olacak herkesin kafasında soru işareti. Ocak ayında yüzde kaç oranında zam olacak? Bu zam oranı maaşlara nasıl yansıyacak? Türkiye İstatistik Kurumu tarafından alınan verilere göre şu an için son 3 aylık enflasyon oranı yüzde 4.23 olduğu biliniyor. Ocak ayı zam oranın kesin bir olması için önümüzdeki üç aylık enflasyon oranlarının da belli olması gerekir. Ekim, Kasım ve Aralık aylarının da enflasyon oranlarının belli olması ile birlikte Ocak ayı emekli zam oranı da kesin bir şekilde ortaya çıkmış olacaktır. Temmuz, Ağustos ve Eylül aylarının enflasyon rakamlarına göre şu an için SSK ve Bağ-Kur emeklilerinin gelirleri 329 TL oranında bir artış meydana gelecek. Ek ödemelerle birlikte en yüksek emekli aylığının 7 bin 982 TL’den 8 bin 121 TL’ye yükseleceği tahmin ediliyor.

   EN YÜKSEK EMEKLİ MAAŞI

   Merkez Bankası’nın enflasyon tahminlerine göre ise ikinci 6 aylık dönemde TÜFE yani SSK ve Bağ-Kur emeklilerinin zam oranı yüzde 5.21 olacağı tahmin ediliyor. Bu tahminle birlikte en yüksek maaş 405 TL’lik zamla birlikte 8 bin 237 TL olacağı tahmin ediliyor. Ancak son 3 ay içerisinde gerçekleşecek enflasyon oranı bu maaşların kesin olarak ne ölçüde artacağını belli edecek.

   YAZAR BİLGİSİ
   YORUMLAR

   Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.