Küçük esnafa vergi muafiyeti

   30.09.2021
   Küçük esnafa vergi muafiyeti

   Binlerce küçük esnafı ilgilendiren önemli gelişme meydana geldi.240 bin TL iken 2022 yılında 250 bin TL’ye yükselmiş olacak. Küçük esnafa cirosuna göre vergi muafiyeti hakkı geliyor. Vergi muafiyetinden kimler faydalanabiliyor? İşte yeni düzenleme ile ilgili tüm detaylar…

   Hükümet tarafından düzenlemeye göre pandemi sürecinde uzun süre dükkanlarını açamayan veya işleri ile ilgili sıkıntılar yaşayan küçük esnaf için vergi muafiyeti sağlamak amacı ile harekete geçildi. Ak Parti tarafından hazırlanan 56 maddelik düzenlemede sona gelindi.

   KÜÇÜK ESNAF VERGİDEN MUAF MI OLACAK?

   Yapılan yeni düzenleme ile ilgili açıklamalarda bulunan Abdülkadir Selvi küçük esnafın omuzunda bulunan vergi yükünden kurtarmak için yeni bir düzenlemenin olduğunu ifade etti. 2022 yılında yürürlüğe girecek yeni düzenleme ile birlikte basit usulde defter tutan küçük esnafın yıllık cirosu eğer 240 bin TL’nin altında olması durumunda gelir vergisinden muaf olacağı öngörülüyor. Şuan için 240 bin TL olan ciro oranının 2022 yılı ile birlikte 250 bin TL olacağı bekleniyor.

   ÇİFTÇİYE DE MÜJDE!

   Yasama yılının mecliste başlaması ile birlikte gündemde olan vergi kanunlarına ilişkin bir düzenleme yapılacak. 55 maddeden oluşan bu paket son hazırlıklarını tamamlamış durumda sona gelindi ve meclisin açılması ile birlikte meclise sunulacak. Paket içerisinde tarım ve çiftçilere yönelikte bir düzenleme olacağı bekleniyor. Çiftçiye sağlanan mazot desteği de vergiden muaf tutulması bekleniyor.

   İnternet üzerinden para kazanan özellikle Youtuber’lar için de bir düzenleme yapılacağı bekleniyor. Yayınladıkları videolar üzerinden reklam alarak para kazandıkları biliniyor bu durum vergi mükellefi olmayı zorunlu kılıyordu ve defter tutma zorunluluğu bulunuyordu. Böylece defter tutma zorunluluğu da ortadan kalkmış olacak.

   Paket içerisinde hangi maddelerin olduğu hayli merak ediliyor. Yasama yılının açılması ile birlikte vergi kapsamında önemli gelişmelerin olması bekleniyor.

   YAZAR BİLGİSİ
   YORUMLAR

   Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.