Kolay emeklilikte son gün!

   Kolay emeklilikte son gün!

   Yapılandırma da bugün son gün! Yüzbinlerce vatandaşa emeklilik yolunu açan yapılandırma bugün 30 Eylül 2021 tarihinde sona eriyor. Peki kimler başvuru yapabiliyor? Kredi ile emekliliğe başvuru yapılabilir mi? Hangi borçlar yapılandırmaya girebiliyor? İşte detaylar…

   Milyonlarca vatandaşın kamuya olan borçlarını yeniden  taksitlendirme imkanı veren yapılandırma yasası bugün sona eriyor. Son tarih 30 Ağustos iken Cumhurbaşkanlığı tarafından alınan kararla bir ay daha uzatılmıştı bugün sona eriyor.

   Vatandaşın devlete olan tüm vergi ve prim borçlarını kapsayan yapılandırma borcu üzerindeki faiz ve gecikme cezaları da tamamen silinebilecek. Borcun ana parasına ise TÜFE üzerinde faiz konulacak. Ancak kişi borcu taksitlendirmek yerine peşin ödemeyi tercih ederse o zaman bu farkın yüzde 90 kadar oranı silinip kalan miktar ödenecek. Borcun taksitle ay ay ödemek isteyenlere büyük kolaylık bulunuyor. Taksit seçenekleri 18 aya kadar sunulan taksit imkanı ile büyük kolaylık sunulmuş oluyor. Bunun yanı sıra ödemeler iki ayda bir olacağı için 18 taksitli borç 36 ay vadeye yükselmiş oluyor.

   Yapılandırmada emeklileri neler bekliyor? Bağ-Kur borcu olan vatandaşlar için avantajlar:

   • Bağ-Kur borcu olan vatandaş dilerse borcunu sildirip yapılandırabilecek.
   • İsteyen vatandaşta yapılandırmaya başvurmadan borcunu silip günlerini ilerde ihya etmek üzere dolduracak.
   • Daha önce borcunu sildirerek günlerini dolduranlar için ise başvurduklarında şuan olan asgari ücret üzerinden değil borçlu olunan dönemdeki asgari ücret rakamı üzerinden sadece enflasyon farkı eklenerek kolay ödeme imkanı sunulacak.

   Ancak yapılandırmada dikkat edilecek en önemli husus prim borçlarında 30 Nisan öncesinde olanlar için geçerli. İlk taksit ödeme süresi içinde yani 30 Kasım’a kadar peşin ödemesini yapan vatandaşlar Yİ-ÜFE tutarının da yüzde 90’ını ödemekten muaf olacak.

   Dileyen vatandaş 18 taksitle 36 ayda borcun tamamını kapatabilecek. Bu seçenekle birlikte ana paraya enflasyon farkından ortaya çıkan borca belirlenen rakam eklenmiş olacak. Prim borcunu kapatarak emeklilik koşullarını sağlayan vatandaşlar ise ödemelerini yapar yapmaz başvurusunu tamamlayıp emekli maaşını almaya başlayacak.

   Yapılandırma başvurusu yapmayan borçluların ise prim borçları silinecek ancak sigortalılıkları dondurulmuş olacak. Bu durum emeklilik süresi için geçerli değil. Prim borcu yüzünden emekli olamayan Bağ-Kur’lular için geçerli. Eğer emekli olmak için borçlu olunan sürelere ihtiyaç yoksa kişi bu fırsatı değerlendirip emekli olabilecek.

   YAPILANDIRMA KAPSAMINDA OLAN BORÇLAR:

   • Prim ve vergi borçları
   • Belediyelere olan borçlar
   • KYK borçları
   • Trafik cezası başta olmak üzere tüm idari para cezaları
   • Borsa ve odalara olan aidat borçları
   YAZAR BİLGİSİ
   YORUMLAR

   Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.