Nasıl erken emekli olunur?

   29.09.2021
   Nasıl erken emekli olunur?

   Milyonlarca çalışan ne zaman emekli olacağını merak ediyor. Erken emekli olmak mümkün mü? Hangi şartlarda erken emekli olunabiliyor? Şartlar sağlandığı takdirde ne zaman emekli olunur? İşte erken emekliliğe dair tüm merak edilenler…

   Emeklilik süresinde 720 gün kadar azalma mümkün. Toplamda ise 2190 güne kadar erken emeklilik söz konusu. Kişi 52 veya 54 yaşını doldurduğu zaman emekli olabiliyor. Çalışanlar ne zaman emekli olacaklarını merak ettikleri kadar emekli maaşını ne zaman almaya başlayacaklarını da merak ediyorlar. Çalışanın emekli olması için belli bir prim gününü doldurması belli bir yaşa gelmesi ve belli bir süre sigortalı olması şartı aranıyor. Bu koşullar sona erdikten sonra Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK) tarafından emekli işlemleri tamamlandıktan sonra çalışan kişi artık emekli olmaya hak kazanmış oluyor. Staj sigortasından sonra doğum yapan kişinin de çalışmaya başladığı süre borçalandırılabiliyor ve borçlandığı süre kadar işe giriş tarihi de geri çekilebiliyor.

   6 YILA KADAR MÜMKÜN

   Prim kazanmak için borçlanma türleri de bulunuyor. Bunlardan bir tanesi de annelere verilen doğum borçlanmasıdır. Anneler sigortalı olduktan sonra dünyaya gelen 3 çocuğu varsa borçlanma yaparak 6 yıl 2160 gün kazanabiliyor. Böylece anne 6 yıl çalışıp prim ödemek yerine bunları toplu olarak satın alabiliyor. Eğer annenin yaş ve yıl şartı tamamsa 6 yıl daha beklemeden erken emekli olabiliyor. Doğum borçlanması ile birlikte anneye aslında prim kazandırılmış oluyor. Askerlik borçlanmasında olduğu gibi işe giriş tarihini geri çekmiyor. Böylece annenin yaş şartı da düşüyor. 1 çocuk için 2 yıl öne çekilebiliyor.

   Örneğin:

   20 Nisan 1991 yılında staj sigortası başlamış bir kadın için daha sonra 20 Nisan 1994 yılında çalışmaya başlarsa emeklilikte şart 20 yıl çalışma ve 50 yaş 5675 prim günü esas alınıyor. Aynı sigortalı çalışan 20 Nisan 1992 yılında doğum yaptığı düşünülürse 720 gün yani 2 yıl borçlanma ile işe başlama tarihi 20 Nisan 1992 tarihine geri çekilebiliyor ve emekli şartı da 48 yaş olarak kabul ediliyor. Bu sayede kişi 2 yıl kazanmış oluyor.

   Borçlanma ile ne kadar ödenecek:

   Brüt asgari ücret üzerinden 3.557,50 TL ile 30 günlük borçlanma üzerinden 1.144, 80 TL ile 1 çocuk için 24 ay borçlanma ile 27.475,20 TL oluyor.

   ETİKETLER:
   YAZAR BİLGİSİ
   YORUMLAR

   Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.