Hasarlı arabası olanlar dikkat! O yasa iptal edildi…

   21.09.2021
   Hasarlı arabası olanlar dikkat! O yasa iptal edildi…

   Araç sahibi olanlar özellikle hasarlı aracı olanları ilgilendiriyor bu haber. Karar daha önce Resmi Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe girmişti ancak danıştay tarafından alınan karar neticesinde düzenleme durduruldu. Peki o düzenleme neyi kapsıyor. İşte detaylar…

   Danıştay, sigorta ilişkisinin tarafı olmayan ve doğrudan zarar gören üçüncü kişilerin araçlarında meydana gelen hasarlarda, orijinal parça yerine “yeniden kullanılabilir parça” kullanılmasına imkan tanıyan düzenlemenin yürütmesini durdurdu.

   Hazine ve Maliye Bakanlığı tarafından hazırlanan Karayolları Motorlu Araçlar Zorunlu Mali  Sorumluluk Sigortası Genel Şartlarında Değişiklik Yapılmasına Dair Genel Şartlar  başlıklı tebliğ, 20 Mart 2020’de Resmi Gazete’de yayımlanmış olan karar Türkiye Barolar Birliği’nin (TBB) yaptığı açıklama ile duyurulmuştu. Türkiye Barolar Birliği tebliğde yer alan bazı maddelerin Karayolları Trafik Kanunu’na, anayasa, Avukatlık Kanunu’na, Hukuk Mahkemeleri Kanunu’na uymadığı gerekçesi ile iptal edilmesi konusunda dava açtı. Bu dava ile ilgili olarak Danıştay 8’inci Dairesi konu ile ilgili kararını verdi ve tebliğdeki sigorta ilişkisinin tarafı olmayan ve doğrudan zarar gören üçüncü kişilerin araçlarında meydana gelen hasarın rızaları alınmadan ‘yeniden kullanılabilir parça’ ile giderilmesine imkan sağlayan düzenleme yürütmesini durdurma kararı verdi. Aynı zamanda Danıştay, tebliğde yer alan hesaplama yöntemlerine yönelik bazı maddelerin bazı eklerinde yürütmesini durdurdu.

    

   YAZAR BİLGİSİ
   YORUMLAR

   Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.