Kahve fiyatları ne kadar?

   20.09.2021
   Kahve fiyatları ne kadar?

   Brezilya’da meydana gelen olumsuz iklim koşulları nedeni ile kahve fiyatları da olumsuz olarak etkilendi. Bu durum ülkemizde de fiyatların değişmesine neden oldu. Ağustos ayında 50 TL olan kahvenin kilosu artık 90 TL ile 100 TL arasında değişiyor.

   Dünyanın önde gelen kahve üreticilerinden başta Brezilya olmak üzere diğer ülkelerde küresel iklim değişikliklerinden payın düşeni aldı. Bu durum kahve fiyatlarının da değişmesine neden oldu. Kahve fiyatlarında meydana gelen artış hem satıcılara hem de kahve tüketicilerin cebine yansıdı. 2021 yılı Ağustos ayında 50 TL’ye satın kahvenin kilogram fiyatı şimdilerde 90 TL ile 100 TL arası bir rakam oldu. Eminönü’nde kahve satışı yapan esnaf kahvenin fiyatının her geçen gün artacağını böyle giderse kahvenin kara borsaya bile düşeceğini ifade ediyor. Yapılan zamlardan tüketicinin son derece rahatsız olduğunu en fazla zam alan ürünün de espresso çekirdeği olduğu açıklamalar arasında yer alıyor. Ağustos ayında 100 TL olan espresso çekirdeği şu an da 300 TL’ye kadar yükseldi. Brezilya’da meydana gelen iklim değişikliği kahve fiyatlarını olumsuz olarak etkiledi.

   KAHVE FİYATLARI YÜZDE 50 ARTTI

   Eminönü kahve dükkanı olan esnaf kahve fiyatlarında meydana gelen artışın devam edeceğini ifade ediyor. Brezilya’da meydana gelen don ve peşinden yaşanan kuraklığın fiyatlarda ciddi artışın olduğu belirtiliyor. Şuan Brezilya’da kış mevsimi olmasına rağmen sıcaklığın 30 ile 35 derece olduğunu söyleyen esnaf, bunun şuan hasat yapılan kahve ağaçlarının sökülüp yeniden ağaçların dikilmesi anlamına geldiğini ifade ediyor. Bu durumun şu an için yansıyan durumun yarı yarıya bir artış olarak geldiğini ancak artışın durmadan devam edeceğini hatta ilerleyen zamanlar kahvenin kara borsaya bile düşebileceğini ifade ediyor. Kahve fiyatlarında meydana gelen artış müşterinin aldığı gramajın da azalmasına neden oldu.

   Kahve tüketen müşteriler ise aldıkları gramajları azalttıklarını fiyatların kendilerini bir hayli üzdüğünü ifade ediyor. Kahve tüketmeyi seven kişilerin zamanla sayıyı azaltacak gibi görünüyor.  Sürecin ilerleyen günlerde nasıl olacağı merak ediliyor. Bu durum halk tarafından nasıl karşılanacak nasıl bir önlem alınacak hep birlikte göreceğiz. Ancak şu anda görülen kadar artışların bir süre daha devam edeceği tahmin ediliyor.

   YAZAR BİLGİSİ
   YORUMLAR

   Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.