İkinci el araç piyasasında son durum

   20.09.2021
   İkinci el araç piyasasında son durum

   Araba almak isteyenleri ilgilendiren kötü bir haber. Araba fiyatlarına yapılması beklenen bir zam söz konusu. Sektör temsilcileri ikinci elde artan talebe göre fiyatlarda da yükselişin gözlendiğini açıkladı. Önümüzdeki aylarda da her ay düzenli olarak ikinci el araçların fiyatlarında yüzde 2 oranında zam olması bekleniyor.

   Pandemi nedeni ile bir yılı aşkın süredir kapalı olan okullar, evden devam eden işlerin sona ermesi okulların açılması ve işe dönüşün olması ile birlikte otomobil piyasasında da büyük hareketlilik meydana gelmeye başladı. Sektörün önde gelen temsilcileri tarafından yapılan açıklamaya göre eylül ayında ilk kez araba almak isteyenlerin sayısında önemli ölçüde artış olduğu ifade edildi. ancak meydana gelen çip krizi yüzünden sıfır araç pazarından önemli oranda stok sorunun olması talebin ikinci ele kaymasına neden oldu. İkinci el piyasasında esas hareketliliğin ise son çeyrekte yaşanacağı bekleniyor.

   İkinci el pazarında şu an için bir arz sorunu olmadığını ifade eden otomotiv sektörü temsilcilerinin ikinci el araç almak için en doğru zamanın şuan olduğunu ifade ediyor. Önümüzdeki aylarda fiyatların artacağını bununla birlikte stoklarda da azalma olacağını ifade ediyor. Yaz tatili dönüşü normal zamanlarda kısa dönem araç kiralamadan dönen araçların ikinci el pazarında büyük bir arza neden oluyordu ancak sezonun sona ermesi ile birlikte kiralama şirketlerinin sıfır araç alamama korkusu yüzünden araçları satmak yerine ellerinde tuttukları belirtiliyor. Önümüzdeki iki ay içerisinde ikinci ele olan talebin artmasına bağlı olarak stok durumunda sorun olacağı düşünülüyor. Buna bağlı olarak da fiyatlarda da artış olması bekleniyor.

   FİYATLAR YÜKSELİŞE GEÇTİ

   İkinci ele olan talebin artması ile birlikte ikinci el piyasasında araçların fiyatlarında da artış meydana gelmeye başladı. Önümüzdeki aylarda talepte artışın olması ile birlikte fiyatlarda her ay yüzde 2 oranında artış gösterecek gibi görünüyor. Otomotivciler, yıl sonuna kadar kur, faiz ve sıfır kilometredeki stok kriterleriyle paralel olarak ikinci elde maksimum yüzde 8’lik bir fiyat artışı beklentileri olduğunu belirtiyor. Ekim ve kasım ayında meydana gelecek gelişmeler sonrası içinde ufak tefek fikirler meydana gelmesini sağlayacak.

   YAZAR BİLGİSİ
   YORUMLAR

   Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.