Öğrenciler karşılıksız burs nasıl alabilir?

   17.09.2021
   Öğrenciler karşılıksız burs nasıl alabilir?

   Ailesinden uzakta veya aynı şehirde üniversite okuyan pek öğrencinin hayali ailesine muhtaç olmadan okul giderlerini karşılayabilmektir. Bunun içinde çeşitli yollara başvururlar burslar da bunlardan bir tanesidir. Ancak bursların bir kısmı geri ödemeli devlet kredisi olurken bir diğeri de sonrasında herhangi bir karşılık beklemeden verilen burslardır. Öğrenciler karşılıksız burslardan faydalanmak için burs verecek kurumları araştırmaya başlarlar. Peki öğrenciler karşılıksız bursu nasıl alır?

   Başta Kredi Yurtlar Kurumu (KYK) olmak üzere pek çok kurum tarafından karşılıksız burs imkanı veriliyor. Yeni eğitim öğretim yılının da başlaması ile birlikte milyonlarca öğrenciye verilecek burs imkanı merak edilir oldu.

   Öğrencilere dokuz ay boyunca bir karşılık beklemeden verilecek 675 TL değerinde burs müjdesi verildi.

   Vakıflar Genel Müdürlüğü tarafından gelen açıklamada lise öğrencilerine 75, üniversite öğrencilerine ise 300 TL burs imkanı sağlıyor. Başvuru yapmadan önce başvuru koşullarını sağlıyor olmak önemli. Aksi takdirde burs almak imkanı hayal olabilir.

   ÖDEME SÜRESİ

   Yükseköğrenim öğrencileri için yani lisans ve ön lisanslar için bir eğitim yılı içerisinde (Ekim ile Mayıs) aylarında 8 ay süre ile, ortaöğrenim bursu da ilkokul, ortaokul ve lise öğrencileri için ise bir eğitim yılında (Ekim ile Haziran) ayları arasında 9 ay süre ile veriliyor.

   2020 ile 2021 yılları arasında verilen burs miktarları şu şekilde: Ortaöğrenim de aylık verilen burs miktarı 75 TL’dir. Yükseköğrenim de verilen burs miktarı ise 300 TL’dir.

   BAŞVURULAR

   Vakıflar Genel Müdürlüğü tarafından burs takvimi henüz açıklanmadı. Ancak başvurular ve burs takvimi ile ilgili tam bilgiye ulaşmak için Vakıflar Genel Müdürlüğü resmi internet sitesini ziyaret etmek gerekir.

   YÜKSEKÖĞRENİM BURSUNDAN KİMLER FAYDALANMAZ

   • Devamlı olarak bir işte çalışan en az da asgari ücret kadar bir ücret alan ya da düzenli gelire sahip öğrenciler,
   • Yabancı uyruklu öğrenciler,
   • Ek süre öğrenim gören öğrenciler,
   • Askeri okul ve polis akademisi öğrencileri,
   • Yüksek lisans ve doktora öğrencileri,
   • Vakıflar Genel Müdürlüğü’nden muhtaç aylığı alan öğrenciler,
   • Kamu kurumlarından karşılıksız eğitim yardımı ve burs alan öğrenciler,
   • Bir önceki sene vakıftan burs alma hakkına sahip olan ancak başarısız olduğu için bursu kesilen öğrencilere burs verilmez.
   YAZAR BİLGİSİ
   YORUMLAR

   Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.