Asgari ücretli de son durum

   15.09.2021
   Asgari ücretli de son durum

   2021 Eylül ayı itibari ile Birleşik Metal-İş Sendikası Araştırma Merkezi (BİSAM) verilerine göre asgari ücretlilerin alım gücünde yüzde 6.2 oranında bir azalma meydana geldi. Peki alım gücünü etkileyen en fazla hangi ürünler oldu. İşte asgari ücretlileri en fazla etkileyen ürünler…

   Birleşik Metal-İş Sendikası Araştırma Merkezi (BİSAM) tarafından eylül ayına yönelik yapılan açıklamalarda artan gıda fiyatları karşısında asgari ücretlilerin alım güçlerinin nerdeyse tüm ürünlerde ciddi oranda azaldığı görülüyor.

   Ağustos ayında bir önceki senenin aynı göre enflasyon oranı yüzde 19.3 oranında artarken, gıda enflasyonunda ise bu oran yüzde 29.8 olduğu raporlara yansıdı. Bu rapor verilerine göre asgari ücretlilerin geçtiğimiz yılın Ağustos ayına göre gıda alanında alım gücünde gerçek olarak ortalama yüzde 6.2 oranında bir azalma olduğu görülüyor.

   Raporda yer alan verilere göre bir asgari ücretlinin geçen yıl aldığı oranda katı ve sıvı yağ alması için 3 bin 422 TL, sebze alabilmesi için 3 bin 150 TL, süt ve süt ürünleri alabilmesi için ise 3 bin 96 TL, et alabilmesi için ise 3 bin 14 TL alması gerektiği belirtiliyor.

   Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, gerçekleştirdiği İşçilerle Buluşma programında yaptığı konuşmada iktidara geldikleri 2002 yılından itibaren milli gelirin Türk Lirası olarak 11 kat, asgari ücretin ise 16 kata yakın arttığını ifade etti.

   ALIM GÜCÜ DÜŞTÜ

   BİSAM’ın Türkiye İstatistik Kurumu’nun (TÜİK) açıkladığı Tüketici Fiyat Endeksi (TÜFE) üzerinden yaptığı hesaplamaya göre, en fazla alım gücünde yaşanan zorluğun yüzde 17.4 oranı ile sıvı ve katı yağ grubunun olduğunu, sebzelerde meydana gelen alım gücünü azalmasını ise yüzde 10.3 olarak belirtti.

   Yine raporda diğer besin gruplarında da meydana gelen alım gücü kaybına yer verildi bunlar içinde süt, peynir ve yumurta grubu için kayıp yüzde 8.7 iken, bu oran ette yüzde 6.3, meyve de yüzde 3.6, ekmek ve tahıl ürünlerinde ise yüzde 1.7 olarak belirtildi. Geçen yıla oranlar en büyük zam oranına sahip olan salatalıktan geçen yıl Ağustos ayında aldığı oranda alabilmesi için bir asgari ücretlinin 5 bin 314 TL olmalıdır. Bu oran şeftali de 4 bin 213 TL, kabakta 4 bin 358 TL, tavukta 3 bin 812 TL, taze fasulyede 3 bin 916 iken ay çiçek yağında ise 3 bin 714 TL olarak belirtildi.

   YAZAR BİLGİSİ
   YORUMLAR

   Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.