İkinci el araba alırken bunlara dikkat!

   11.09.2021
   İkinci el araba alırken bunlara dikkat!

   Sıfır araba fiyatlarını çok yüksek seviyelere çıkması ile birlikte bir çok kişi ikinci el araçlara yöneldi. Ancak nakit ihtiyacını artan faiz oranlarına bağlı olarak krediden değil çeklerden yana kullanmak isteyenler bir çok sıkıntı ile karşı karşıya kaldı. İşte ikinci el araba tuzağı…

   İkinci el araç satışında dolandırıcılık başladı. Mağdurlarını seçerken aracın bedeli üzerinden pazarlık yapmadan ilan üzerindeki fiyatla satın alma vaadi ile göz boyayıp kandıran dolandırıcılara karşılık neler yapılabilir hukukçular açıkladı.

   İkinci el piyasasında alım satımlarda yaşanan veya yaşanacak mağduriyetlerin önüne geçmek için neler yapılması gerektiğini hukukçular anlattı.

   İkinci el piyasasının hareketliği bu dönemde bu durumun önüne geçmek için bazı yasal kısıtlamalara da ihtiyaç duyulmaktadır. Öncelikle satıcılar nakit ve peşin parayla satış yapması gerekmekteyse de ticari hayatın süratinden dolayı, kabul edilen çekteki çeki düzenleyen kişi ya da ciro eden şirketlerin; faaliyetleri, sermayeleri, kurucuları gibi konularda bilgi edinmeye çalışmalılar. Satıcının bilgi edinme çabasının yanında bankaların çek hesabı tahsis etme konusunda da bazı kısıtlamalara gidilmeli ve bankaların vatandaşa karşı da sorumluluğu gündeme gelmeli. Bankalar, bir şirket ya da şahsa çek hesabı tahsis etmeyi sıkı şartlara bağlamalı ve çek imzalayan veya düzenleyenden teminat talep etmelidir.

   Hukukçular aynı zamanda mağdur vatandaşlar için suç duyurusunda bulunması gerektiğini, araç bedeli tahsil etmek için ya da aracı geri almak için ticari mahkemelere dava açmaları gerekmektedir. Ya araca ya da bu kişinin banka hesaplarına tedbir kararı almak bu noktada çok önemlidir. Bu süreçte dolandırıcılık durumunun önüne geçmek için satıcılar, araçlarını devrettikleri kişiler ödeme yapana kadar araçlarının üzerine rehine koyduracak şekilde sözleşme de yapabilirler. Yani çekin karşılıksız çıkması durumunda öncesinde alıcının satmasının önüne geçmek amacı ile çok faydalı olacaktır. Aksi takdirde dolandırıcı arabayı satmış olabilir ve aynı arabayı almak hayal olabilir.

   Bu süreç satıcıların çok dikkatli olmaları gerekir. Dolandırıcılara karşı özellikle çekle ödeme durumlarında mağdur olmamak adına tüm detayları kontrol etmeleri gerekir. Herhangi bir durumda hukuki mercilere müracaat etmek süreci daha hızlı sonuca ulaştırmak adına çok daha iyi olacaktır.

   YAZAR BİLGİSİ
   YORUMLAR

   Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.