Fındık fiyatları ne oldu?

   10.09.2021
   Fındık fiyatları ne oldu?

   Toprak Mahsuller Ofisi tarafından belirlenen fındığın kilogram fiyatı 27 TL iken Türkiye Ziraat Odası Birliği Yönetim Kurulu Üyesi Arslan Soydan tarafından yapılan açıklamaya göre serbest piyasa da bu durumun çok daha aşağı seviyelerde olduğunu belirtti. Peki serbest piyasa da fındığın durumu nedir? Serbest piyasada fındık kaç TL oldu? İşte fındığın son durumu…

   Türkiye Ziraat Odası Birliği (TZOB) Yönetim Kurulu Üyesi Arslan Soydan fındığın son durumu ile ilgili önemli açıklamalarda bulundu. Üreticinin zor bir süreç yaşadığını ifade eden Soydan, serbest piyasa da Toprak Mahsulleri Ofisi’nin (TMO) belirlediği taban rakamın altında alım yapanların üreticiyi memnun etmediğini ve bu sürecin takipçisi olacaklarını belirtti.

   1 Eylül tarihinden itibaren Toprak Mahsulleri Ofisi fındık alımlarına başladı. Üreticiler kurutup, belli temizlik aşamasından geçirdikleri fındıkları randevu sırasına göre getiriyor. Kalite fındığın kilogram fiyatının 26,5 TL olduğu olduğu Giresun kalite fındığının ise kilogram fiyatının 27 TL olduğu belirtilirken randımanın yüksek olması durumunda da fiyatların arttığı ifade ediliyor.

   Toprak Mahsulleri Ofisi tarafından belirlenen fındık rakamına rağmen serbest piyasa da bu rakamın 23,5 TL’ye kadar düştüğünü ifade eden Soydan, üreticilerin çoğunlukla TMO tercih ettiklerini ancak acil nakit paraya ihtiyaçları olduğundan serbest piyasaya muhtaç olduklarını belirtti. Konu ile ilgili sözlerin şu şekilde devam etti; “Devletimizi temsil eden bir kurum olarak TMO’nun alım yapması önemli. Serbest piyasaya da anlık paraya ihtiyacı olan üreticilerimiz mecburen götürmek zorunda. Çünkü bir kısmı gurbete gidecek, okulların da açılmasıyla birlikte bazı üreticilerimiz serbest piyasayı tercih etmek durumundalar. Üreticilerimiz, serbest piyasada düşen fiyattan memnun değiller. Serbest piyasada böyle bir fiyatın oluşmasını da kabul etmiyoruz. Çünkü geçen sene TMO’nun üzerinde seyreden serbest piyasa fiyatları, bu sene yaklaşık 3 lira daha düşük, bu da üreticilerimiz ve bizler tarafından kabul edilemez”

   Üreticiler bu süreçte genellikle her ne kadar TMO tercih etseler de acil nakit ihtiyaçlarını gidermek için serbest piyasaya da muhtaç kalabiliyorlar. Bu durumu fırsat bilenlerde piyasa rakamını oldukça aşağı çekebiliyorlar. Önümüzdeki süreç ne gösterecek belli değil. Üretici tercihini TMO yapmaya devam mı edecek yoksa serbest piyasaya mı kayacak zaman gösterecek.

   YAZAR BİLGİSİ
   YORUMLAR

   Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.