2021 Kuru üzüm fiyatları

   07.09.2021
   2021 Kuru üzüm fiyatları

   Üzüm üreticisinin gözü kulağı Toprak Mahsulleri Ofisi’nden (TMO) gelecek açıklamaya kitlenmişti. 2021 dönemi kuru üzüm alım fiyatını Toprak Mahsulleri Ofisi resmi web sitesinde açıkladı. Açıklanan üzüm fiyatları ile birlikte üretici büyük şok yaşadı. Peki 2021 kuru üzüm fiyatları ne kadar oldu?

   Bu sene yaşana hem kuraklık hem de rekoltede düşüklük olması nedeni ile kuru üzüm fiyatlarının açıklamasını bekleyen üretici Toprak Mahsulleri Ofisi (TMO) tarafından açıklanan rakamlarla birlikte büyük şok yaşadı.

   Çiftçiler üzümün fiyat açıklamasını kabine toplantısı sonrasında Recep Tayyip Erdoğan’ın açıklamasını beklerken sadece Toprak Mahsulleri Ofisi’ne ait resmi internet sitesinde duyuruyu görünce büyük şok yaşadı.

   2021 KURU ÜZÜM FİYATI

   2021 dönemi kurum üzüm alım fiyatını TMO kendi resmi internet sitesinde yaptığı açıklama ile birlikte duyurdu.

   Toprak Mahsulleri Ofisi tarafından yapılan açıklamaya göre alım fiyatlarında bir çok faktörün göz önüne alındığı ifade edilirken şu açıklamada yer aldı:

   “Kurumumuz, hububat ve bakliyatta yürütmüş olduğu yoğun faaliyetler yanında ihracatta ülkemizin lider olduğu ve daha önce de görev verilen fındık, çekirdeksiz kuru üzüm, kuru kayısı ve kuru incir piyasalarını da yakından takip etmektedir. Kurumumuzca açıklanan alım fiyatları ürünlerin bu fiyatların altında işlem görmesini önlemek amacıyla belirlenen bir eşik fiyattır. Alım fiyatları belirlenirken üretim, tüketim, üretici maliyeti, geçen yılki fiyatlar, yurt içi ve yurt dışı piyasalarındaki gelişmeler gibi birçok faktör dikkate alınmaktadır.”

   Fiyat listesi TMO tarafında şu şekilde belirlenmiş oldu, 10 numara bandırma çekirdeksiz kuru üzümün fiyatı 14 TL iken, 9 numara kuru üzümün fiyatı 13 TL, 8 numara kuru üzümün fiyatı ise 12,5 TL iken, 7 numara kuru üzümün fiyatı da 12 TL olarak duyurulmuş oldu. Kuru üzüm alımlarının ise 10 Eylül tarihinden itibaren başlanacağı duyuruldu.

   Geçen yıl 2020 yılı kuru üzüm fiyatı 12,5 TL iken 2021 yılı kuru üzüm fiyatının 13 TL’ye yükselmiş olması üretici hayal kırıklığına uğratmış oldu.

   Durumun üretici tarafından iyi karşılanmadığı görülüyor ancak konu ile ilgili herhangi bir değişiklik olacak mı belli değil. Muhaliflerden gelen eleştiriler ise bu fiyatın çiftçiyi zor sokacağını hatta ilerleyen günlerde bu fiyatında altında üzüm alımının gerçekleşeceği yönünde oldu.

   YAZAR BİLGİSİ
   YORUMLAR

   Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.