Ev alırken emlakçıya ne kadar verilmeli?

   06.09.2021
   Ev alırken emlakçıya ne kadar verilmeli?

   Ev sahibi olma hayali kuran pek çok kimse bütçe planı yaparken birkaç detayı gözden kaçırabiliyor. Bunlardan bir tanesi de emlakçıya ödenmesi gereken miktar. Ev alırken emlakçıya ne kadar ödeme yapmak gerekir? İşte emlakçıya ödenmesi gereken yasal miktar…

   Ev alırken dikkat edilmesi gereken en önemli detaylardan bir tanesi de bütçe planı yaparken sadece ev fiyatına göre değil bunların dışında ekspertiz ücreti, tapu masrafı ve emlakçı komisyonunu da hesaba katmak gerekir. Aynı zamanda ödemelerde zorluk çekmemek için iyi bir ödeme planı oluşturmak gerekir.

   EMLAKÇI KOMİSYONU NE KADAR OLMALI?

   Emlakçı komisyonu hesaplarken nelere dikkat etmek gerekir? Emlakçının alması gereken yasal komisyon oranı ne kadardır? 200 bin TL değerinde bir ev satın alındığını varsayalım bu oranın yüzde 2 oranında yanı 4000 TL ve 4000 TL üzerinden verilecek KDV oranı bu da 720 TL’dir. Hem alıcı tarafından hem de satıcı tarafından 4720 TL kadar emlakçı komisyonu ödemek gerekecek. Emlakçının bu satıştan alacağı en yüksek miktar ise 9440 TL’dir ve bunun üzerinden talep etme hakkı bulunmuyor. Ancak emlakçı ile pazarlık yaparak yüzde 2’lik olan bu tutarı pazarlık ile daha az ödeme imkanı bulunabiliyor.

   EMLAKÇI KOMİSYONU NE DEMEK?

   Eve sahibi ve alıcı arasında ara buluculuk görevi yapan kişiye emlakçı denir bu görevden aldığı miktar da yasalarla belirlenmiştir. Taşınmaz Ticareti Hakkında Yönetmelik, emlakçının satış bedeli üzerinden %4 oranında (KDV dahil değil) hizmet bedeli alabileceğini söyler.

   Yönetmelikte yer alan madde de şu şekilde geçmektedir:

   “Alım satım işlemlerinde hizmet bedeli oranı, alım satıma aracılık sözleşmesinde yer alan satın bedelinin katma değer vergisi hariç yüzde dördünden fazla olamaz. “

   Yani bir emlakçının konut satışı sırasında alacağı en yüksek miktar konutun yüzde 4’ü kadardır. Ancak bunun yarısını ev sahibinden yarısını da alacak kişiden tahsil etmek ister. Bunun yanı sıra bu ortaya çıkan yüzde 4’lük kısımdan da yüzde 18 oranında bir KDV tahsil edilir. Tüm bunların yanı sıra eğer emlakçı komisyon miktarından herhangi bir indirim yaparsa ortak anlaşma ile mümkündür. Aksi takdir de bu oranın üzerinde komisyon miktarı istemesi söz konusu değildir. Yüzde 4’e ek olarak yüzde 18 KDV dışında bir miktar istemesi yasal değildir.

   YAZAR BİLGİSİ
   YORUMLAR

   Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.