Eylül ayı kira artış oranı ne kadar?

   03.09.2021
   Eylül ayı kira artış oranı ne kadar?

   Enflasyon rakamlarının açıklanması ile birlikte 2021 yılı eylül ayı kira artış oranı da belli olmuş oldu. TÜFE son on iki ay ortalamasına göre belirlenen kira artış oranı ne kadar oldu? İşte 2021 yılı Eylül ayı kira artış oranı…

   Eylül ayına girilmesi ile birlikte enflasyon rakamları da belli oldu. Eylül ayı enflasyon rakamları en çok da aynı ay içerisinde kira artışı meydana gelecek kişiler tarafından yakından ilgileniyor. TÜFE son on iki ayın enflasyon ortalamasını baz alarak belirlenen kira artışı Eylül ayı için yüzde 15.78 olarak belirlendi. TÜİK tarafından açıklanan verilere göre ise, TÜFE 2021 yılı Temmuz ayında bir önceki aya göre yüzde 1,12, bir önceki yılın Aralık ayına göre yüzde 11,65, bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 19,25 ve on iki aylık ortalamalara göre yüzde 15,78 artış gerçekleşti.

   KİRA ARTIŞI NASIL HESAPLANIR?

   Yeni Ekonomi Paketinde yer alan bilgiye göre kira zammı artık üretici fiyat endeksi oranlarına göre değil, kira artış oranına dair üst sınır tüketici fiyat endeksi (TÜFE) oranına göre hesaplanıyor. Ancak bu rakam ev sahibinin yapabileceği en üst tavam zam oranı olarak belirleniyor. Ev sahibi bu rakamın üstünde bir zammı yapma hakkına sahip değildir. Eğer bu rakamın altında yapmak isterse de yapabilmektedir. Ev sahibi kiracısını fazla zam yapmak gerekçesi ile evden çıkarma hakkı da bulunmuyor. Yasal üst sınır tüketici fiyat endeksine göre hesaplanandır. 2021 Eylül ayı için ev sahiplerinin en yüksek yapabilecekleri zam oranı da yüzde 15.78 olarak belirlenmiş oldu. Ev sahipleri zam zamanı gelen kiracılara bu oranda zam yapabilmektedirler.

   YAZAR BİLGİSİ
   YORUMLAR

   Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.