Ev sahibi depozitoyu vermezse ne olur?

   01.09.2021
   Ev sahibi depozitoyu vermezse ne olur?

   Ev kiralama durumunda veya satın alma durumunda belli bir miktar teminat bedeli olarak ev sahibine belirlenen miktarda depozito verilir. Peki ev sahibi eğer kiracıya depozitoyu geri ödemezse ne olur?

   Kiracı ve ev sahipleri arasında yaşanan sorunlardan bir tanesi de depozito meselesidir. Depozito aslında ev sahibi evini kiraya verdiği süre içerisinde evinde meydana gelebilecek zararlara karşı evini güvence altına alma bedelidir. Bu depozito bedeline göre evde her hangi bir zarar varsa bu zarar karşılanır ve ona göre ödemesi yapılır.

   EV SAHİBİ DEPOZİTOYU VERMEZSE NE OLUR?

   Ev sahipleri eğer her hangi bir sorun yokken depozitoyu ödemek istemezse hukuki süreç başlayabilir. Kiracı tarafından önce ev sahibine depozitoyu ödemesi noktasında ihtarname çekilir. Bu ihtarnameye karşılık ev sahibi eğer hala ödeme yapmıyorsa bu kez hukuki süreç başlamış olur. Bu durumda ise tüm avantaj artık kiracıya geçmiş olur. Ev sahibi depozito iadesi yapmamasına karşılık hukuk önünde kiracının eve zarar verdiğini ispat etmek zorundadır. Bunu ispat etmekle mükellef olan ev sahipleri eğer ispat edemezse depozito bedelini kiracıya yasal faizine göre ödemek zorunda kalır. kiracının eve zarar verdiği ispat edilirse o zaman zarar miktarı depozitodan kesilir ve kalan verilir. Eğer zarar miktarı depozitodan karşılanmazsa kalan miktar kiracıdan tahsil edilir.

   DEPOZİTO HANGİ DURUMDA İADE EDİLMEZ?

   Kiracılar evi kiralarken ödedikleri depozito bedelini evden ayrılırken almak isterler. Ancak bazı durumda ev sahipleri bu bedeli kiracılara ödemek istemezler. Yasal kanuna göre eğer evde bir yıpranma meydana gelmişse depozito ödememe hakkı bulunuyor. Ancak burada meydana gelen yıpranmanın olağandışı olması gerekir. Olağan yıpranmaların bedeli kiracıdan tahsil edilmemektedir.

   Yargıtay’dan çıkan karara göre kiracı evden ayrılırken evde meydana gelen herhangi bir normal yıpranmadan sorumlu değildir. Örneğin kiracı boyalı olarak girdiği evi çıkarken boyamakla mükellef değildir. Bu yüzden evden çıkarken ev sahibi boya masrafı bahanesi ile depozitodan kesinti yapamaz.

   DEPOZİTO NASIL BELİRLENİR?

   Kira sözleşmesi yapılırken ev sahibi tarafından kiracıya bir depozito bedeli talep ediliyor. Bu konuda yaşanan sorunlardan dolayı kanuni bir düzenleme yapılmıştır. Depozito bedeli ne kadar olarak belirlendiyse ev sahibinin banka hesabına yatırılıyor. Vadeli hesaba yatırılan depozito kiracının onayı olmadan çekilmemektedir. Kira sözleşmesi sona erdiğinde ise her iki tarafında onayı ile çekilip kiracıya geri veriliyor.

   YAZAR BİLGİSİ
   YORUMLAR

   Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.