Fındık üreticilerine uyarı

   30.08.2021
   Fındık üreticilerine uyarı

   1 Eylül’de başlanacak olan fındık alımının ticareti TMO tarafından başladı. Ürünlerin kontrollü olarak satışa sunulması gerektiği noktasında Giresun Ziraat Odası Başkanı Nurittin Karan tarafında uyarı yapıldı. Zonguldak’taki tüccarlar tarafından bu yıl fındık fiyatlarında yüksek bir rekor bekleniyor.

   Yeni mahsul içi ticaretine başlandığının bilgisini veren Giresun Ziraat Odası Başkanı Nurittin Karan, üreticilerin bu noktada kontrolünü dikkatli bir şekilde yaparak satışlarını gerçekleştirmesi gerektiği konusunda uyardı. Serbest piyasa ile birlikte Toprak Mahsulleri Ofisi’nin (TMO) alımlarını iyi değerlendirmesi gerektiğini vurguladı.

   GÖZLER TMO’DA

   Toprak Mahsulleri Ofisi tarafından fındık alımı 1 Eylül 2021 tarihinden itibaren başlamış olacak ancak öncesinde Giresun serbest piyasada yağlı fındığın kilogram fiyatı 25.50 TL ile 26 TL arasından işlem gördüğünü belirten Karan, asıl görevi piyasayı regüle etmek olan ofisinin hızlı bir şekilde, üreticiyi yormadan 1, 1.5 ay gibi kısa bir sürede 150-200 bin ton fındık alması durumda serbest piyasanın da aynı seviyeye ulaşacağını ifade etti.

   6 Eylül’de okulların açılacak olmasından kaynaklı bu hafta içerisinde fındık ticaretinde önemli bir hareketliliğin olacağı bekleniyor. Pazarda hızlı bir arz olacağını fırsat bilerek fındık fiyatlarını şimdi olan fiyattan aşağı çekmek isteyenlere karşı oyuna gelmemeleri noktasında uyarılarda bulunan Karan, serbest piyasada meydana gelecek değişimlere karşılık üreticilerin devlet adına sürekli alım yapan TMO’yu tercih etmelerinin çok doğru bir tercih olacağını vurguladı.

   DÜNYA BİRİNCİSİ OLABİLİRİZ

   Ülkemiz dışında fındık üretimi yapan İtalya ve İspanya gibi ülkelerin bu sene üretimlerinin düşük olduğunu ifade eden Karan, fındık üretiminde bu yıl dünya lideri olma noktasında Türkiye’nin daha avantajlı olduğunu vurguladı. Buna karşılık Türk fındık üreticisinin ise tek derdinin Türkiye rekoltesi olduğunu belirtti.

   REKOR BEKLENTİ

   Fındık üreticilerini ellerinde ürünleri satmak için acele etmemeleri gerektiği noktasında uyaran Zonguldak Alaplı Fındık Tüccarları ise, ihtiyaçlarını karşılamak için satması gerektiklerini bir yana koyup kalan miktar için 1 ay beklemeleri gerektiği konusunda uyardı. Fındığın kilogram fiyatının 28 TL seviyelerine çıkacağını belirtti. 1 Eylül itibari ile TMO’nun alımının başlamasını bekleyen üreticilerin gözü kulağı TMO’dan gelecek açıklamada böylece taban fiyat ortaya çıkmış olacak.

   ETİKETLER:
   YAZAR BİLGİSİ
   YORUMLAR

   Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.