Evin tamamına kredi çekilir mi?

   27.08.2021
   Evin tamamına kredi çekilir mi?

   Ev fiyatlarında meydana gelen dalgalanmalar, yüksek artışlar nakit paranın yetersiz olması krediden çekilecek miktarı artırabilir miyiz sorusuna yanıt aramaya gidiyor. Yani evin tamamına kredi çekmek mümkün mü?

   Ev fiyatlarında meydana gelen artışla birlikte tamamını nakit kullanarak ev almak artık çok güç bir  hal aldı. Bu yüzden ev sahibi olmak isteyenlerin başvurdukları yöntemlerden bir tanesi bankaya gidip kredi çekmek. Ancak ev alırken konutun tamamına kredi çekmek mümkün mü sorusu geliyor ev almak isteyenlerin kafasına.

   EVİN TAMAMINA KREDİ ÇEKİLİR Mİ?

   Yapılan yasal düzenlemelere göre bankaların konutun toplam fiyatı kadar kredi vermesi mümkün değil. Satın alınacak evin krediye uygun olması durumu kesinleştikten sonra ekspertiz raporunda yer alan rakama göre en fazla yüzde 90 oranında konut kredisi veriliyor. Yani buna göre ev alacak kişinin yüzde 10u kadarını nakit vermesi yeterli oluyor. Bankalar tarafından peşinat noktasında belli seçenekler bulunuyor olsa da doğrudan konut kredisinde pek mümkün değil. Konut kredisi hesaplaması yapılırken peşinat miktarı ile birlikte tapu harcı hesaplama işlemini de atlamamak gerekir.

   KONUT KREDİSİNDE DİKKAT EDİLMESİ GEREKENLER

   Konut kredisi hem yüksek miktarlı olması hem de uzun vadeli olması nedeni ile dikkat edilmesi gereken çok önemli kritik noktaları bulunuyor. İstenilen miktarda kredinin alınması için ödeme sırasında bu özelliklerin mutlaka ön planda olması gerekir.

   Konut kredisinde dikkat edilecek noktalar;

   1. Kredi notu: Hiçbir sorun olmadan kredi almak için öncelikle başvuru yapan kişinin kredi notunun yüksek olması gerekir. Finans ve bankacılık geçmişini gösteren kredi notu, ödeme için bankaya güvence sunuyor. Bu zamana kadar kredi ve/veya kredi kartı ödemeleri düzenli olan kişilerin otomatik olarak kredi notu yükseliyor ve konut kredisi başvurusunda da direkt olarak olumlu cevap alıyor.
   2. Faiz oranları: bankalar tarafından en düşük faiz oranları konut kredisinde veriliyor. Buna rağmen tüm bankaların aynı faiz oranı ile kredi verdiği söylenemez. O nedenle bankaların faiz opsiyonlarını dikkatli olarak incelemekte fayda var.
   3. Vade: yüksek miktarda konut kredisi çekmek kişiyi aylık olarak sıkıntıya sokabilir ve tekrar kredi çekme ihtimalini düşürmesine neden olabilir bu yüzden kişinin uzun vade de kredi tercih etmesi ödeme kolaylığı sağlayacaktır. Eline toplu para geçme durumunda kişi tüm borcunu kapatabilir ancak unutmamak gerekir ki vade süresi uzadıkça ödenecek toplam miktar da doğru orantılı olarak artar.

   Bankaların güncel faiz oranları ile ilgili bilgi almak için bankaların resmi internet sitelerini ziyaret edebilir, şubeleri ziyaret edebilir ya da telefon bankacılığı üzerinden bilgi alabilirsiniz.

    

    

   ETİKETLER: ,
   YAZAR BİLGİSİ
   YORUMLAR

   Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.