2022 Memur maaşları ne kadar oldu?

   25.08.2021
   2022 Memur maaşları ne kadar oldu?

   Milyonların dört gözle beklediği memur ve memur emeklisi maaş zamları belli oldu. Zam oranlarına netlik geldi hem maaşlar hem de ikramiye miktarlarında artış olacak. Peki 2021 memur maaşı ne kadar? 2021 memur emeklisi maaşı ne kadar? İşte en düşük memur maaşı…

   İçindekiler

   BAKAN BİLGİN AÇIKLADI

   Hükümet ve sendikalar 2 Ağustos’ta memur ve memur emeklisi zam oranı için masaya oturmuştu. Milyonların gözü alınacak karardaydı ve sonunda memurların zam oranı belli oldu. 4 milyon memur ve 2 milyondan fazla memur emeklisinin 2022 ve 2023’teki maaş artışlarının belirlendiği 6. Dönem Toplu Sözleşme görüşmeleri sona erdi. Kararı Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Bilgin açıkladı.

   Bakan Bilgin yaptığı açıklamada sendikalarla uzlaşmaya gitmenin sözleşme yapmanın kolay bir iş olmadığını büyük bir uzlaşma sonrasında bu noktaya gelindiğini genel çerçevede yürütülen genel hususlara göre uzlaşmaya varıldığını ifade etti. Bu uzlaşma sonucunun Tüm ülkemize, memurlara, kamu görevlilerine ve çalışanlarına hayırlı olsun dileklerinde bulunan Bilgin, ülke ekonomisinin geçtiğimiz çeyrek dönemde yüzde 7 oranında bir büyüme gösterdiğini açıkladı. Bu Türkiye’nin üretim gücünü ifade eden bir göstergedir. Enflasyon altında yurttaşımı, çalışanlarımızı, kamu görevlilerimizi ezdirmeyeceğiz şeklinde açıklamada bulundu.

   Memur ve memur emeklisine 2022 yılının ilk altı aylık dönemi için yüzde 5 oranından bir zam yapılacakken ikinci altı aylık döneminde yüzde 7 oranında zam yapılacağını açıkladı.

   2023 yılında ise memur ve memur emekilerine yapılacak zam oranı ilk altı ay için yüzde 8 iken, ikinci altı ay için yüzde 6 olarak belirlendi bunun yanı sıra enflasyon farklarından oluşan zamlar yapılmış oldu.

   UZMANLAR YORUMLADI

   Uzmanlar tarafında yeni memur ve memur emeklisi maaşları ile ilgili açıklama gecikmedi. Uzmanlar konu ile ilgili olarak artan enflasyon ve pahalılığa karşılık zam oranının netlik kazanması derin bir nefes aldırdığını ifade etti. Sendikalar tarafından en düşük yüzde 21 zam oranı istendiğini biliniyordu ancak yapılan zam oranı 2022 yılı için ilk altı ay da yüzde 5 iken ikinci altı aylık periyotta yüzde 7 olarak belirlenmiş oldu. Bunlara ek olarak enflasyon zammı da eklenmiş olacak.

   İşte 2022 yılı memur maaşları;

   2023 Memur maaşları:

   YAZAR BİLGİSİ
   YORUMLAR

   Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.