KYK borcu yapılandırılması nasıl yapılır?

   22.08.2021
   KYK borcu yapılandırılması nasıl yapılır?

   Üniversite öğrenimi sırasında öğrenim katkı kredisi alıp borçlanma yapmış kişilere yapılandırma affı geldi. Peki yapılandırma süresi ne zaman doluyor? Kimler yapılandırmadan yararlanabiliyor? İşte KYK yapılandırmasına dair tüm detaylar…

   9 Haziran 2021 tarihine kadar vadesi geldiği halde ödeme yapmamış ya da henüz süresi geçmemiş öğrenim ve katkı kredisi borçları yapıladırılabiliyor. Böylece yapılandırma kapsamındaki öğrenim ve katkı kredisinin borç asılları ile gecikme zammı yerine, Yurt İçi Üretici Fiyat Endeksi (Yİ-ÜFE) esas alınarak güncellenen tutarın ödenmesi halinde birikmiş gecikme zammının tamamının tahsilinden vazgeçiliyor..

   İsteyen kişiler de 36 aya kadar vade seçeneğin de bulunabilecek. 6, 9, 12 ya da 18 ay eşit taksit imkanı bulunuyor. Ödemenin ilk taksiti de en son 30 Eylül’e kadar yapılacak. Sonrasında aylık dönemlerde ödeme imkanı bulunuyor. Yapılandırılan borca aynı zamanda 6 taksitte 12 ayda yapılacak ödemelerde 1,09, 9 taksitte 18 aylık ödemelerde 1,135, 12 taksitte 24 aylık ödemelerde 1,18, 18 taksitte 36 aylık ödemede de 1,27 oranında katsayı uygulanıyor.

   Yapılandırılması gerçekleşen borcun tamamını kişi 30 Eylül tarihine kadar ödemek isterse katsayı uygulanmıyor ve Yİ,ÜFE tutarından da yüzde 90 oranında bir indirim yapılıyor.

   NASIL BAŞVURU YAPILIR?

   İki yolla başvuru işlemi gerçekleştirilebilir bunlardan bir tanesi Gelir İdaresi Başkanlığı’na ait ‘www.gib. gov.tr’, ‘ivd.gib.gov.tr’ web sitelerine kullanıcı kodu ve şifre ile giriş yapılarak olacağı gibi bir diğeri de E-Devlet üzerinden giriş yapılarak İnteraktif Vergi Dairesi’ne geçiş yapılır ve böylece işlem adım adım gerçekleşir.

   Tüm bunlara ek olarak kişi şahsen ya da posta yolu ile vergi daireleri üzerinden de bu işlemi gerçekleştirebilir. Ancak başvuruların taahhütlü posta veya APS ile gönderilmesi halinde postaya verildiği tarih, adi posta ile gönderilmesi halinde ise tahsil dairesinin kayıtlarına intikal ettiği gün başvuru tarihi olarak dikkate alınacak.

   YAZAR BİLGİSİ
   YORUMLAR

   Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.