Doğum yardımı nasıl alınır?

   20.08.2021
   Doğum yardımı nasıl alınır?

   Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı tarafından ya da Sosyal Hizmetler Müdürlükleri tarafından tek sefere mahsus 600 TL ödeme yapılıyor. Peki bu ödemeden kimler faydalanıyor? Ödeme için aranan şartlar nelerdir?

   Milyonlarca kişi için geri ödeme koşulu olmadan para desteği sunuluyor. Başvuru yapanlara devlet tarafından 600 TL destek ödemesi yapılıyor. Ve başvuru için çalışan, işçi, memur koşulu aranmıyor başvuru yapan herkes bu haktan yararlanıyor ancak sadece doğum yapmış olma koşulu bulunuyor. Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı tarafından verilen doğum parası her doğum yapan Türkiye Cumhuriyeti vatandaşına veriliyor. Ancak doğum parasında verilen miktar ilk çocuk, ikinci çocuk ve üçüncü çocuk durumlarına göre farklılık gösteriyor. Rapor parası ise çalışan kişinin doğum nedeni ile ortalama 4 ay kadar işe gidemediği dönemde sigorta tarafından verilen ve brüt maaşa göre verilen tutardır.

   DOĞUM PARASI NE KADAR?

   Kadınlara yönelik destek ödemesi olarak yapılan bu ödeme Mayıs 2015 yılından sonra dünyaya gelmiş ilk çocuk için 300 TL ödeme alacak kişi ikinci çocuk için 400 TL iken üçüncü çocukta ise 600 TL gibi bir ödeme alıyor.

   DOĞUM YARDIMI BAŞVURUSU

   Link üzerinde bulunan belgeyi eksiksiz olarak doldurduktan sonra Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı Müdürlüklerine veya Sosyal Hizmetler Merkezlerine teslim edilmektedir. Böylece gerekli olan miktar kişilerin kayıtlı olan hesap numaralarına ya da PTT üzerinden isimlerine yatırılıyor. Para yatırma işlemi gerçekleştikten sonra kişilere SMS ile bilgilendirme yapılıyor.

   DOĞUM RAPOR PARASI NE ZAMAN YATAR

   Doğum rapor parasının hesaplanması için birkaç farklı yöntem bulunuyor.

   Bir tanesi annenin doğumdan önce 3 aylık brüt maaşlarının ortalaması hesaplanır ve bu ücretin üçte ikisi, annenin 30 günlük yani 1 aylık doğum izin ücreti olarak belirlenmiş olur. Bu rakam 30’a bölündüğü takdirde günlük doğum izin ücreti ortaya çıkmaktadır. Günlük doğum izin ücretinin, izin süresi ile çarpılması ile birlikte de annenin alacağı toplam doğum izin ücreti ortaya çıkmış olur. Doğum parası ise çoğunlukla çalışılan işletmenin onayı ile kişinin hesabına geçer. Şirketin ise doğum izni bitene kadar onay verme hakkı bulunmaktadır. Buna bağlı olarak kişinin doğum izninin sona ermesi ile birlikte 2 hafta içerisinde miktar hesabına yatar. Ancak bu toplu almak isteyenler için geçerli. Aylık almak isteyenlerde ise durum doğumu takip eden ay içerisinde kişinin hesabına ödeme yapılır.

   YAZAR BİLGİSİ
   YORUMLAR

   Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.