2021 Ekmek fiyatları

   16.08.2021
   2021 Ekmek fiyatları

   İstanbul’da bir yıl içerisinde ikinci kez ekmeğe zam söylentileri çıktı. En son 2021 Mayıs ayında 1.75 TL olan ekmeğin fiyatı 2 TL’ye çıkarılmıştı. Peki şimdi ekmeğin ne kadar olması planlanıyor? İşte ekmeğin son fiyatı…

   2021 Mayıs ayında 1.75 TL olan ekmeğin fiyatı 2 TL’ye çıkarılmıştı şimdi ise fırıncılar tarafından yeni bir zam beklentisi olduğu ifade ediliyor. Bu ay gerçekleşen İTO Meclisi’nde fırıncılar ekmeğe yüzde 25 oranında zam teklifinde bulundu.

   Enerji ve unda meydana gelen maliyetlere bakarak fırıncılar bir yıl içerisinde ekmeğe ikinci kez zam talebinde bulundular.

   Bu ay gerçekleşen İstanbul Ticaret Odası (İTO) Meclisi’nde gerçekleşen toplantıda İTO 12 No’lu Ekmek Un ve Unlu Mamuller Meslek Komitesi Başkanı Hasan Demir, 2 TL olan 220 gr ekmeğin fiyatının 2,5 TL’ye çıkarılması talebinde bulundu.

   Maliyetler ciddi bir zam olduğunu dile getiren İstanbul Fırıncılar Odası Başkanı Erdoğan Çetin, özellikle un fiyatlarında ciddi bir artışın gözlendiğini şuan bir zam talebi olmasa bile bir çalışmanın olduğunu yetkilere iletmek üzere bir alt yapı hazırladıklarını ifade etti.

   Yapılan zam teklifinde en geç ekim ayında gerçekleşecek meclis toplantısında bir karara bağlayacaklarını ifade etti. Eğer teklif kabul edilirse bir yılda İstanbul’da ekmek yüzde 42 oranında zamlanmış olacak.

   İstanbul’da ekmeğe zam en son Mayıs 2021 yılında yapılmıştı ve 220 gr ekmek 1.75 TL’ye satılıyorken yapılan zam ile birlikte 2 TL’ye yükselmişti. Halk Ekmek’te meydana gelen zam ise 2020 Eylül ayında yüzde 33 oranında zam yapılarak 1 TL’ye çıkmıştı ardında 17 Temmuz 2021 tarihinde yeniden zam yapılarak 1.25 TL’ye çıktı yani yüzde 25 oranında bir zam yapılmış oldu.

   BASKI YAPILACAK

   İTO 12 No’lu Ekmek Un ve Unlu Mamuller Meslek Komitesi Başkanı Hasan Demir yaptıkları zam teklifini İTO yönetimi, Ticaret İl Müdürlüğü, belediye temsilcileri ve İl Tarım ve Orman Müdürlüğü’nde oluşan 5’li komisyon tarafından değerlendirme yapılacak. Bu komisyondan geçen zam sonra Ticaret Bakanlığı tarafından onay almak zorunda. Zam hemen kabul edilse bile vatandaşa Ekim ayından sonra yansıyacak.

   Fırıncıların yaşadığı en büyük sorunun maliyetlerde meydana gelen artıştan kaynaklandığını ifade eden Başkan Demir, sunulan zam teklifinin 3-4 aylık değerlendirilme sonucunda onaya geçtiğini ifade etti. Zam oranı kabul edilse bile süreç uzun olduğu için zam miktarı yetersiz kalabiliyor.

   YAZAR BİLGİSİ
   YORUMLAR

   Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.