Ev almak neden zorlaşıyor?

   12.08.2021
   Ev almak neden zorlaşıyor?

   Ev almak iyice güç hale geliyor. Vatandaşın ev alma yatırım yapma hayalleri suya düşüyor. Maliyetlerde meydana gelen yüksek artışlar inşaat sektörünü karlı bir alan olmaktan çıkarıyor. Peki ev almayı bu kadar zor kılan diğer nedenler neler? İşte detaylar…

   Henüz maliyetler konut fiyatlarına yansımamış olsa da konut fiyatları en yüksek seviyeden devam ediyor.

   Hem vatandaşın hem de inşaatçının talep noktasında ciddi sorunlarla yüzleştiği bir süreçten geçiliyor.

   Durum böyle de olunca yatırım amaçlı alım satımında tadı bitiyor.

   Konut sektöründe talep ve maliyetteki artış arasında sıkışmanın yaşanması ciddi bir belirsizliğin ortaya çıkmasına neden oluyor. TÜİK (Türkiye İstatistik Kurumu) tarafından paylaşılan verilere göre gidişatın kaygı boyutuna dikkat çekiyor.

   İnşaat sektöründeki maliyet endeksi 2021 yılı Mayıs ayına göre 2021 Haziran ayında yüzde 2,89 oranında bir artış meydana getirdi. Yani maliyetlerde meydana gelen artış hız kesmeden devam ediyor.

   Yıllık olarak bakıldığında ise bu artış yüzde 42,48 ile rekor seviyeye çıkıyor.

   Maliyet artışı ilk olarak 2015 yılında başlı ve o zamandan beri hesaplama yapılıyor, 2015 yılından veri en yüksek artış bu sene yaşanıyor.

   Ancak resmi rakamlar gerçek rakamlardan bir miktar uzak olduğunu ifade eden uzmanlar, gerçekte maliyet rakamlarının çok daha yüksek olduğunu ifade ediyor.

   Örneğin inşaat temel malzemeleri arasında olan inşaat demiri fiyatı yüzde 100 oranında zamlanmış durumda.

   Neticede TÜİK’in malzeme endeksi de haziranda Mayıs ayına göre yüzde 4,23 artarak bu önemli noktayı kısmen de olsa doğruluyor.

   Bu rakamlar inşaat sektöründe yaşanan sorunların görülmesinde önemli bir nokta. Bu durumda ev sahibi olmanın hayalini kuran pek çok kimse bu hayallerini bir süre daha rafa kaldırmış durumda.

   Maliyetlerin önümüzdeki aylarda da artarak devam edeceği görülüyor. Konut üreticilerinin henüz maliyetlerin en yüzde 30 oranını fiyatlara yansıtmadığı görülüyor. Ancak fırsat oldukça maliyet artışları mutlaka fiyatlara yansıyacak.

   Küresel anlamda hammadde zamlarının devam ediyor olması maliyet artışlarının önüne geçilemeyeceğinin  en önemli göstergesi.

   KONUT KREDİSİ

   Konut kredisi faiz oranlarında da herhangi bir indirimin olmaması ev almak isteyenleri fazlası ile düşündürüyor. Konut kredisi faiz oranlarının artması maliyetlerde meydana gelen artışlar ev almak isteyenlerin bu isteklerini bir süre daha rafa kaldıracak gibi görünüyor.

   ETİKETLER: ,
   YAZAR BİLGİSİ
   YORUMLAR

   Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.